Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Milletvekili Sarıtaş, Siirtli Hasta Tutuklu Mehmet Emin Çam İle İlgili Soru Önergesi Verdi

HEDEP Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Siirtli hasta tutuklu Mehmet Emin Çam’ın  sağlık durumuna ilişkin olarak Adalet Bakanlığına soru önergesi verdi.

HEDEP Siirt Milletvekili Sabahat

HEDEP Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş’ın verdiği soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ tarafından Anayasa’nın 98’inci, İç tüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 Sabahat ERDOĞAN SARITAŞ/Siirt Milletvekili

 Cezaevlerindeki hasta mahpusların durumunun hem bire bir görüşmelerimizden, hem basından hem de insan hakları savunucuları raporlarından anlaşıldığı üzere her geçen gün daha da ağır bir tabloya dönüştüğü açıktır. Bu konuda diğer örneklere benzer bir olay da vekili olduğum Siirt’te mevcuttur. “KCK Kent Meclisi yapılanması içinde yer aldığı” iddiasıyla 12 Aralık 2012’de tutuklanan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski İl Başkanı Mehmet Emin Çam, 10 ay ceza evinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Çam’a, “örgüt üyeliği” iddiasıyla 9 yıl ceza verildi. Yargıtay tarafından cezası onanan Çam, 14 Mart 2022’de tutuklandı. Çam, 1 Nisan 2022 tarihinde Batman/Beşiri T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Çam şu an ceza evinde; beyninde ur, böbreğinde kist, gözlerinde astigmat ve miyop, yüzde 50 işitme kaybı, sol kol ve sol bacakta hissizleşme gibi vücut fonksiyonlarını etkileyen bir dizi hastalıkla mücadele ediyor. Bütün bu hastalıklardan kaynaklı ceza evinde kalmaması gereken bir tutuklu ile ilgili sorumluluk bakanlığınızdadır.

 Bu bağlamda;

1-) Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Çam’ın Batman/Beşiri T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşam mücadelesi verdiğinden haberdar mısınız?

2-) Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Çam hakkında infaz ertelemesine karar verilecek midir, ne zaman tahliye edilecektir?

3-)Bakanlık olarak Türkiye’nin tabi olduğu evrensel sözleşmeler gereği tutukluların yaşam hakkının korunması, hasta tutukluların tedavisi ve bu tedavilerde kullanılan ilaçların temini konusunda bir çalışmanız var mı?

4-)Türkiye cezaevlerinde temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır hasta mahpus sayısı kaçtır?