Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Milletvekili Sarıtaş’tan Milli Eğitim Bakanına Soru Önergesi!

Siirt Milletvekili Sarıtaş, Milli Eğitim Bakanına deneme sınavı kitapçıklarındaki propagandası ve buna göz yuman ilgili kişi ve kurumları Milli Eğitim Bakanı’na sordu.

Siirt Milletvekili Sarıtaş, Milli

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN tarafından, Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddelerine göre yazılı cevaplandırılmasını arz ederim.

Sabahat ERDOĞAN SARITAŞ/Siirt Milletvekili

31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında ‘cumhur ittifakı’ adayı, yasak olmasına rağmen okullarda serbestçe siyasi propaganda yapmıştır. Bu durumun son örneği, 19 Mart 2024 tarihinde vekili olduğum Siirt’te yaşanmıştır. Siirt’te bulunan tüm liselerde 12. sınıf öğrencilerine yönelik Temel Yetenek Testi (TYT) deneme sınavı yapılmış ve sınavın yapılmasına AKP Siirt Belediye Başkan adayı Ekrem Olgaç’ın aracılık ettiği iddia edilmiştir. Yapılan sınavda kullanılan kitapçığın arka yüzünde, AKP Siirt Belediye Başkan adayı Ekrem Olgaç’ın imzasıyla seçim propagandası amaçlı ifadelerin yer alması bu iddiayı güçlendirmektedir.

Sınav kitapçığında yer alan görsele göre bazı okul idarecileri bunun bu şekilde yapılmasının doğru olmadığını ifade ederek, deneme sınavının iktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) adına yapılmış olduğunu göstermek için deneme sınavı kitapçıklarına TÜGVA adının yapıştırılmasını önermişlerdir. Bunun üzerine bazı okul idarecileri TÜGVA adını yapıştırmadan, bazıları AKP adayının adının yan tarafına, bazıları ise adayın isminin üzerine TÜGVA etiketini yapıştırarak deneme sınavını gerçekleştirmiştir.

Seçim kanunları ve YSK kararlarınca açık şekilde yasaklanmış olmasına rağmen siyasi propaganda amaçlı olarak deneme sınavı yapılmasına izin veren ya da göz yuman il milli eğitim müdürü, ilgili birim yöneticileri ve sınavların yapıldığı okulların idarecileri, eğitim kurumlarında siyasi propaganda yasağına uymayarak suç işlemiştir.

Bu bağlamda;

  • Bir siyasi parti adayının seçim çalışmalarını deneme sınavı kitapçıkları vasıtası ile öğrencilere propaganda yapması ile ilgili bilginiz var mı?
  • Bahsi geçen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) adlı derneğin bu tür sınavlarla ilgili bakanlığınız ile herhangi bir işbirliği var mıdır?
  • Seçim kanunları ve YSK kararlarınca açık şekilde yasaklanmış olmasına rağmen, siyasi propaganda amaçlı olarak deneme sınavı yapılmasına izin veren ya da göz yuman il milli eğitim müdürü, ilgili birim yöneticileri ve sınavların yapıldığı okulların idarecileri, hakkında herhangi bir işlem başlattınız mı, başlatmayı düşünüyor musunuz?
  • Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı boyunca kaç adet TYT sınavı yapmıştır, bunların kaç tanesi TÜGVA adına yapılmıştır.