REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(SİİRT TANITIM GÜNLERİ) ETKİNLİKLERİNDEN İZLENİMLER -3-

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(SİİRT TANITIM GÜNLERİ) ETKİNLİKLERİNDEN İZLENİMLER -3-
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
25 views
25 Ekim 2017 - 14:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İşin gerçeği (Siirt Tanıtım Günleri) Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Türkiye’nin First Ladysi Hemşiremiz Muhterem Emine Hanımefendinin geleceği zamana endeksli gibiydi. Bu yüzden olacak, ilk üç gün ortalıklarda pek arz-ı endam etmeyen ekabir takımı, Emine Hanımefendi’nin etkinliğe katılacağı dördüncü gün koşuşturup duruyorlardı. Tabii, etkinlik alanında da olağanüstü güvenlik önlemleri alınmıştı. Polisler barikat kurmuş, etkinlik alanına girecekler, tepeden tırnağa aranıyorlardı. Emine Hanımefendi gelip gidinceye kadar da Etkinlik çadırına sadece görevli kartı sahipleri ve basın mensupları girip çıkabiliyorlardı.

Etkinlik için Siirt’ten gelen protokol mensuplarının başında Vali Ali Fuat Atik vardı. Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Vali Yardımcılarından Yunus Koç, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, AKP İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hifzullah Canpolat, Kültür ve Turizm İl Müdürü Remzi Uslu, SFİT (Siirt Fıstık İşletme Tesisleri) Başkanı Şuayip Aslan ve diğer bazı il müdürleri de gelenler arasındaydı.

21 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 10:00’dan sonra önce muhtelif illerde üst düzey görevlerde bulunan Siirtli hemşerilerimiz etkinlik alanına teşrif ettiler. Aralarında AKP  Siirt  Milletvekili  Yasin Aktay, AKP MKYK üyesi İş Adamı Ethem Sancak, Siirt Eski Milletvekili Afif Demirkıran, ATO (Ankara Ticaret Odası) Başkanı Hemşerimiz Gürsel Baran, Siirt Ticaret Odası Başkanı Güven Kuzu gibi isimler vardı. Yanlarında adlarını sayamayacağımız kadar çok sayıda üst düzey protokol mensupları ve iş adamları bulunuyordu. Etkinlik alanında yapılan anonslarda sık-sık Emine Hanımefendi’nin geleceği zamana vurgu yapılmaktaydı.

Saat 14:00’te Emine Hanımefendi’nin etkinlik alanına teşrif ettiği duyuruldu. Bu anonsla Siirtli hemşerilerimiz adeta coştu. Etkinlik alanında verilecek konserler için kurulmuş olan platformun önünde karşılama töreni düzenlendi. Emine Hanımefendi  ekabir takımıyla teker-teker tokalaştıktan sonra, herkes platformdaki yerini aldı.

Önce Vali Ali Fuat Atik ve Milletvekili Yasin Aktay birer konuşma yaptılar. Son konuşmayı ise Emine Hanımefendi yaptı. Siirt’le ilgili olarak düzenlenen tanıtım günleri etkinliklerine katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Hanımefendi “12 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan 3 dilli şehir Siirt’in tüm güzelliklerini burada görmekten ziyadesiyle mutluyum” diyerek başta Siirtliler Vakfı yöneticileri olmak üzere etkinliğe katkı sunan Siirt Valiliğine, Siirt belediyesine, diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Siirt Tanıtım Günleri’yle İstanbullu ve Siirtlilerin, buluşup kaynaştığını belirten Emine Erdoğan, “Toprağından kopmadan ona vefa duyan herkes bizim için özeldir, kıymetlidir. Evrensel olmanın şartı kendi kültürüne kök salmaktır. Anadolu’muzun yerel değerlerini ne kadar tanıtır, yeni nesillere ne kadar öğretirsek o kadar küresel değerler üretebiliriz. Bu tür toplantılar, geleneği canlı tutmanın vesilesidir” diye konuştu.

“Siirt Tanıtım Günleri süresince Siirt’imizin yöresel lezzetlerini, büryan kebabını, kitelini, perde pilavını, bıttım sabununu, tanıtma fırsatımız olacaktır. Dünyaca bilinen  Pervari balı ve  Siirt fıstığı da hatırlanmaya değerdir. Daha çok insanı Siirt’in zenginlikleriyle tanıştırmalıyız” diye konuşmasını sürdüren Emine Hanımefendi konuşmasını, “Siirt’i Gören Bilir” türküsünün sözlerini okuyarak sonlandırırken alkış tufanı koptu. İki dörtlükten oluşan türkünün sözleri şöyleydi:

Ah Siirt’i gören bilir
Yaylasına çıkan bilir
Ah Siirt’i sevmesini
Gurbette kalan bilir

Deresi derin Siirt
Sulari serin Siirt
Her zaman aklımdasın
Kalbimdir yerin Siirt

Konuşmalardan sonra, etkinlik çadırı önüne gidilerek kurdele kesimi gerçekleştirdi.  Haliyle kurdele kesimi de Emine Hanımefendi tarafından yapıldı. Yanında yine Vali, eski-yeni Milletvekilleri, İş Adamı Ethem Sancak gibi isimler vardı.

Kurdele kesimini müteakip protokol mensupları ile birlikte çadır içindeki stantları teker-teker gezen First Lady Hemşiremiz, görevlilerle sohbet ederek bilgiler aldı. Valilik standının önüne gedilinceye kadar hayli zaman geçmişti.

Valilik Standında dinlenmek üzere oturan Emine Erdoğan’a yöresel yemekler ve menengiç kahvesi ikram edildi.

Hanımefendi hazır oturmuşken, imzalamak üzere getirdiğim (AŞKIN KİTABI) ve (SİİRT İLE İLGİLİ ANEKDOTLAR) KİTAPLARIMI  imzalayarak Valilik standının önünde kendisine takdim ettim. Hanımefendi kitaplarımı alırken, gülümseyerek:

-Ben sizi tanıyorum dedi. Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçısına birlikte fotoğraflarımızı çekmesi emrini verdi.

Valilik standından sonra, diğer stantları da geçerek yetkililerden bilgi alan First Lady, bu arada Bayrampaşa’da faaliyet gösteren Sevgi Kafe’de çalışan down sendromlu çocuklarla bir araya gelerek onlarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ve sonuç olarak Emine Hanım gitti, etkinlik bitti. Bugünkü yazımızla, etkinlik izlenimlerimizi noktalarken, (Siirt Tanıtım Günleri)ni organize eden Siirt Vakfı yöneticilerine Genel Başkanları Zeki Akyüzlü’nün şahsında teşekkür ediyor, çok daha başarılı etkinliklerde buluşmak ümidimizi yineliyoruz.

“BERGİL, MERGİL YOK, MOTORDUR, MOTOR!”

Geçmiş yıllarda Siirtli bir MEBUS (Milletvekili) adayı, partisinin genel merkezi tarafından Ankara’ya çağırılmış. Tabii, genel merkez, yalnız Siirtli adayı değil, bütün illerin adaylarını da davet etmiş.

Kurtalan’dan trene binen Siirtli mebus adayının bulunduğu kompartmana, Malatya’dan bir yolcu binmiş. Bu yolcu da, meğer aynı partinin Malatya mebus adayı imiş. İki mebus adayı, birbirleriyle tanışıp, sohbet etmeğe başlamışlar. Bir ara, Malatya mebus adayı, Siirtli mebus adayına:

-Siirt’te elektrik var mı? diye sormuş.

Siirtli MEBUS adayı:

-Tabii var! diyerek gururla cevap vermiş.

Muhatabı yine sormuş:

-Kaç beygir gücünde?

Beygir gücünün ne demek olduğunu bilmeyen ve merkeple karıştıran mebus adayımız cevap vermiş:

-Bizde BERGİL MERGİL YOKTUR. MOTORDUR, MOTOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.