REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT TANITIM GÜNLERİNİN ARDINDAN NOTLAR 1

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT TANITIM GÜNLERİNİN ARDINDAN NOTLAR 1
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
37 views
24 Ekim 2017 - 15:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in tanıtımında önemli bir kilometre taşı olma  niteliğinde olan Siirt Tanıtım Günleri sona erdi. Siirt Valiliği, Siirt Belediyesi ve diğer bazı kurumların destekleri  ile bu gibi etkinliklerin artık gözde mekanlarından birisi olan İstanbul Yenikapı da Siirt Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen bu tanıtım günlerinde Siirt adeta görücüye çıktı.

Tarihimiz ve doğal güzelliklerimiz ile ilimizde yürütülen bazı önemli  çalışmalar slayt gösterileri, dağıtılan broşür, kitap ve benzeri araçlarla tanıtım günlerini ziyaret eden kişilere anlatılmaya çalışıldı.  Yine aynı şekilde yeşil altınımız fıstığımız, sürgündeki Osmanlı Şehzadelerine ta Paris’e kadar gönderildiği Osmanlı kayıtlarından anlaşılan Anzer balına rakip bin bir derde deva Pervari balımız, bol sulu ve mayhoş tadı ile bilinen Zivzik Narımız, yine aranılan bir lezzet olan hatıl arusumuz yani Gelin Yanağı armudumuz, bol sulu ve uzun süre dayanabilen eşsiz bir lezzeti bünyesinde barındıran Tayfi üzümüz, beklide bin benzeri bulunmayan eşsiz bir aromaya sahip Ceffan Kavunu, dağ kekiğimiz, yemeklere büyük bir lezzet katan sumağımız yapılan ikramlar veya tanıtım çadırının etrafından açılan seyyar işyerlerinde yapılan satışlarla tanıtıldı.

Yine zengin mutfağımızın olmazsa olmaz yemeklerinden büryanımız, lezzeti sırlarında yatan perde pilavımız, kitellerimiz ve pirtıkemiz  bugünleri ziyaret eden hemşerilerimize ve diğer illerden gelen vatandaşlara tattırıldı.

Bu önemli etkinlikte 12.500 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski yerleşim birimlerinden birisi olan Siirt’imizin Anadolu  ve Mezopotamya kültürleri gibi dünya kültür tarihinde önemli bir yere sahip olan iki kültürün etkisinde gelişen kültürü de unutulmamıştı. Slayt gösterilerinde bu kültürün ürünü olan eserlere yer  verilirken, yerel sanatçılarımız  yılların sanatçısı Necati Işıktaş, Cengizhan Tan, Lütfü Turşak, Ece Mumay ve Siirtli Özkan verdikleri konserlerle ağırlıklı olarak kendi müziğimizden Arapça ve Kürtçe eserleri seslendirdiler.

Yine bu kapsamda yazarlarımız Ahmet Arıtürk, Cumhur Kılıççıoğlu, İzzettin İçin ve ben yazdığımız eserleri imzalama ve okurlarla sohbet etme, o zengin kültürümüzü bir nebze de olsa anlatma imkanı bulduk. Yine değerli iki kültür adamı hemşerimiz çok yönlü sanatçı Sait Yıldırımer resimlerini ve şiir kitabının tanıtım ve satışını yaparken emekli eğitimci ve artık bir filolog olarak kabul edebileceğimiz Şefik Görgün de kitabın tanıtımını ve satışını yaptı.

Çarşamba’dan pazara kadar beş gün süren bu etkinlikleri ağırlıklı olarak Siirtliler olmak üzere on binlerce insan ziyaret etti. Hatta bir çok yabancı uyruklu ziyaretçiyi de gördük. Kanal 56 Televizyonu adına bunlardan bazıları ile tercüman aracılığıyla da röportajlar yapma imkanı da buldum.

Birkaç gün sürdürmeyi planladığım bu yazı da ziyaretçi profiline ve tanıtım günlerini ziyaret eden başta hemşerimiz Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendi olmak üzere önemli ziyaretçilere değineceğim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.