REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT TANITIM GÜNLERİNİN ARDINDAN NOTLAR (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT TANITIM GÜNLERİNİN ARDINDAN NOTLAR (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
25 Ekim 2017 - 10:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Tanıtım Günlerini ele almaya devam ediyoruz. Öncelikle Siirt Tanıtım Günlerinde açtıkları stantlarla çalışmalarını anlatmaya çalışan kurumlara değinmekte  büyük yarar vardır.

Bunları aslında iki bölüme ayırmak gerekiyor.İlk grupta Siirt’teki kamu kurumlarını ele alabiliriz. Bunların başında Siirt Valiliği, Siirt Belediyesi, Siirt Üniversitesi, ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri, İl Özel İdare Genel Sekreterliği, Kamu Hastaneleri Birliği Genel  Sekreterliği ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Fıstık Üreticileri Birliği Başkanlığı yer alıyordu.

İkinci grupta da İstanbul’da bulunan bazı ilçe belediyeleri idi. Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa gibi Siirtlilerin ağırlıklı olarak yaşamlarını sürdürdükleri bazı ilçe belediyeleri de bu tanıtım günlerinde açtıkları stantlarda çalışmalarını anlatmayla çalıştılar. Bunlar özellikle kendi ilçelerinde oturan hemşerilerimize ulaşma çabası içerisinde oldular. Bu belediyelerin en azından tanıtım günlerine maddi katkıları oldu. Gönül arzu ederdi ki, ilimizde faaliyet gösteren kurumlar çok daha fazla olsun ve bu alanı doldursunlardı. O zaman, bu belediyelere ihtiyaç duyulmazdı.

Her ne kadar bütün kurumlar Siirt Valiliğine, bağlı ise de Siirt Valiliği çalışmalarını  ağırlıklı olarak Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Özel İdare Genel Sekreterliği aracılığıyla duyurma imkanı buldu. Kültür ve Turizm Müdürlüğü doğal olarak bu tür etkinliklerin olmazsa olmaz, demirbaş kurumu. Bu müdürlüğün, bu alanlarda deneyimli elemanları beş gün boyunca,  müdürleri Remzi Uslunun önderliğinde, Siirt’in tanıtımı için durup dinlenmeksizin çaba harcadılar. Burada Vali Ali Fuat Atik ve kültürden sorumlu Vali Yardımcısı Yunus Koçunda hakkını teslim etmek gerekiyor.Özellikle Koç  için tam gün mesai yaptı demek gerçeği ifade etmek demektir.

Siirt Belediyesi de bu etkinlikte başarılı bir profil çizdi. Gelen ekip büyük bir gayret içerisinde belediye çalışmalarını anlatmaya çalıştı. Özellikle gurbetteki hemşerilerimize belediyenin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın ekibiyle birlikte kurumunu en iyi şekilde temsil etti.Tanıtım çalışmaları dışında Siirt’e yapılacak bazı hizmetler konusunda da kulis yaptı, çeşitli kesimlerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu  tür etkinliklerde pek görmeye alışmadığımız, iki kuruma da değinmek istiyorum. Bunlar İl Özel İdare ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlikleri. Bazıları, bu iki kurumun  bu tanıtım günlerine neden katıldıklarını anlayamadıklarını belirttiler. Bunu sosyal medyadan paylaşanlar olduğu gibi bize ve bu iki kurumun yetkilerine de iletenler oldu.

Öncelikle bu iki kurumunda katılması tam anlamıyla isabetli oldu ve bu güne kadar böyle etkinliklere katılmamış olmalarının eksikliği ortaya çıktı. İl ve ilçe merkezleri ile beldelerde belediyeler var. Bunlar vatandaşa yol, su, kanalizasyon gibi hizmetleri götürüyorlar. Bunların yaptığı hizmetlerin hemen hemen  tamamına yakınını, kırsal kesime il Özel İdare Genel Sekreterliği götürüyor. Gerçektende zabıta  ve evlendirme işlemi  hizmetleri dışında belediyelerin yaptığı bütün iş ve işlemleri kırsal kesime il özel idare genel sekreterliği götürüyor. Bu kadar geniş yelpazede hizmet veren bir kurumun  çalışmalarını anlatması kadar doğal bir şey olamaz. İl Özel İdare Genel Sekreteri Hıfzullah Canpolat başkanlığındaki ekip bunu iyi bir şekilde de yaptı.

Bu konuyu ele almaya devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.