REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT TARİHİ AYDINLANIYOR; OBUZ’UN KİTABI İLGİ GÖRÜYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT TARİHİ AYDINLANIYOR; OBUZ’UN KİTABI İLGİ GÖRÜYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
31 views
08 Haziran 2018 - 14:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geride bıraktığımız son 18-20 yılda Siirt’in bilinen tarihi oldukça büyük oranlarda değişikliğe uğradı. Ege Üniversitesinden Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur’un başlattığı kazı çalışmaları ile başlayan bu değişiklikler ard arda yayınlanan kitaplarla daha da belirgin hale geldi. Kazı çalışmalarından önce bilinen  tarihimiz MÖ 4-5 binli yıllara dayandırılırken, bugün Millatan önce 10500’lü yıllara dayandığını söyleyebiliyoruz.

Tarihimizdeki karanlık noktalar yalnızca bir dönemi kapsamıyordu, milattan önceki devirlerden Cumhuriyet dönemine kadar her alanda bilgi eksikliğimiz vardı. Bu döneme ilişkin bilgi açığımızı yayınlanan birkaç kitapla karşıladık. Önce Bekir Sami Seçkin’in Siirt ve Çevresi Kitabı bilgilerimize biraz bilgi kattı. Ardından yayınlanan iki kitap yalnızca Cumhuriyet dönemini kapsadıkları için daha da aydınlatıcı oldular.

Bunlardan ilki üniversitemizin değerli akademisyenlerinden Tarihçi Dr. Şerif Demir’in Cumhuriyet Dönemi Siirt Kitabıydı. Bu kitabı yaklaşık iki yıl önce yayınlandığı dönemde tanıtmaya çalışmıştım. Bunu yeni bir kitap takip etti; Genç akademisyen hemşerimiz Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden Ömer Obuz’un  “Siirt’in Cumhuriyet Serüveni” adlı kitabı. Bu kitap Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 yılından 1950 yılına kadar olan dönemini kapsıyor.

Kitabın birinci bölümünde mülki siyasi ve demografik yapı ele alınmış, seçimlere ve Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Partinin o dönemdeki çalışmaları ele alınmış. Kitabın ikinci bölümü ise ilgi çekici bir bölüm. Bu bölümde gelenek ile modernite arasında sıkışan yani arafta kalan Siirt insanının durumu incelenmiş. Bu bölümde elektrik, su gibi nimetlerin olmayışından doğan sıkıntıların yanı sıra eski mimari yapı malzemesi olan cas’ta “Cip Cas” yani cas getir başlığı ile ele alınmış.

Kitabın üçüncü ve son bölümünde inceleme konusu olan 1923-1950 yılları arasındaki eğitim alanındaki çabalar incelenmiş. Kitabın arka kapağında ise gazeteniz Siirt’in 16 Haziran 1945 yılında Mizbah Seven imzasıyla yayınlanan ve yaz mevsiminde çekilen dam sefasını anlatan enfes bir yazı yer alıyor.

Obuz’un ilimizin yakın tarihini mercek altına almayı amaçlayan  bu kitabı yine bir hemşerimiz Fatma Ersem Yargıcı’nın da sahipleri arasında bulunduğu Akıl Fikir Yayınları arasında çıkmış. Detaylı bir araştırma sonucu meydana gelen bu kitapta, gelenek, modernite  ve milli kimlik arayışları konularında gerçekleştirilen çalışmalara ağırlıklı olarak yer verilmiş.

Siirt tarihi ile ilgili yeni çalışmalar içerisinde olduğunu sevinçle öğrendiğim genç akademisyen hemşerimiz Ömer Obuz’u kutluyor ve bilimin aydınlık yolunda kendisine başarılar diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.