Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SİİRT UCUZ BİR KENT; BUNU DA BİLELİM

Siirt ucuz bir kent.. Siirt’te Arapça’da sıkça kullandığımız bir deyim var; Ellerimizin üstünde yürümedikçe, ayaklarımızın değerini bilemeyiz.. Son günlerde ülkenin ötesinde, dünya genelinde etkili olan enflasyon altında insanlar ezilirken, Siirt’teki fiyatlar önem kazanıyor.. Gerçekten Siirt’te özellikle temel ve zorunlu olan ihtiyaçların fiyatları nasıldır? Bir kaç örnekten yola çıkarak yorumlamaya çalışalım.

İsterseniz öncelikle kiralardan örnek vererek yola çıkalım.. Yapılan son belirlemelerde Türkiye genelinde konutlarda aylık kira bedeli ortalama 3.500, İstanbul’da ise 6.000 TL olarak tespit edilmiş.. Siirt’te aylık kira tutarı bundan çok daha ucuz.. Siirt’te en yüksek kira bedeli ancak Türkiye ortalamasına denk geliyor.. Yani Siirt’te en yüksek kira bedeli 3.500 TL civarında.. Ortalama kirada sanırım ancak 1.500 TL olarak kabul edilebilir.

Sebze ve meyve ile et, süt, yoğurt ve peynir gibi hayvansal ürünlerde diğer illere göre daha ucuz.. İl dışında bulunan hemşerilerimizle görüştüğümüzde de belirttikleri gibi, fiyatlar gerçekten önemli ölçüde farklılık gösteriyor.. Örneğin Siirt’te 100 TL civarında bir fiyatla satılan ve bize pahalı gelen, alım gücümüzü aşıyor diye baktığımız et, bölge dışına çıktığımız andan itibaren 120 TL ile 150 TL arasında bir fiyatla satılıyor. Ankara’da et fiyatları 150 TL’den başlıyor.

Yalova, Ankara ve İstanbul’da Domates 20 TL’den aşağı bir fiyata bulunamazken, Siirt’te 10-12 TL’den satın almak mümkün.. Biber’de aynı şekilde Siirt’te daha ucuz.. Meyve çeşitleri diğer illerden çok daha avantajlı fiyatlarla satışa sunuluyor.

Şehir içi ulaşımda da aynı şey söz konusu.. Siirt’te ulaşım bedelleri diğer birçok ilin yarısından bile daha ucuz.

Bu satırları okuyanların itirazlarını ve Siirt’in ekonomisini unuttunuz mu dediğinizi duyar gibi oluyorum.. Orada da siz haklısınız derim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER