Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

SİİRT ÜNİVERSİTESİ BİR “DÜNYA ÜNİVERSİTESİ” OLABİLİR Mİ!

Türkiye genelinde toplamda 209 üniversite vardır. Bunların 131 devlet üniversitesi (11 teknik üniversite, 2 güzel sanatlar üniversitesi ve 1 yüksek teknoloji enstitüsünün yanı sıra Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Polis Akademisi ve Milli Savunma Üniversitesi) ve 78 vakıf üniversitesi bulunmaktadır.

Peki, bu üniversitelerden dünya üniversiteleri arasında ilk 500’e gireni var mı! Maalesef, hayır!

Siirt Üniversitesinin kuruluş tarihi 29 Mayıs 2007’dir. Günü nereden aklımızda kaldı dersniz, 29 Mayıs aynı zamanda İstanbul’un fetih günüdür de ondan. Şüphesiz, kalkmanın gerçek dinamosu ilimdir. İlimde ve fende ileri olan cemiyetler, toplumlar, devletler, hemen her işlerinde önde olurlar. Medeniyet Bayrağını taşıyanlar onlardır.

Siirt Üniversitesinin ilk kuruluşunda şu anda adını anımsayamadığım Rektör, “Hedefimiz, Siirt Üniversitesini bir ‘DÜNYA ÜNİVERSİTESİ’ yapmaktır” demişti. Aradan geçen 15 yıla rağmen, dönüp baktığımızda, Siirt Üniversitesinin değil Dünya üniversitesi olmak hedefini tutturduğunu, hatta, Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer aldığını göremiyor ve bundan dolayı üzülüyoruz.  Ama bu durum, sadece Siirt Üniversitesinin sorunu değildir. Türkiye’deki bütün üniversiteler maalesef ve maalesef son 20 yıl içinde eğitim kalitesi açısından büyük bir çöküş içindedirler. Türkiye’deki 210 üniversiteden tek birinin bile, Dünya üniversiteleri arasında ilk 500’e giremediği ortadayken, elbette, 15 yıllık geçmişi olan Siirt Üniversitesinin durumunu tartışamayız.

Bu bir gerçektir ki, Siirt’in geçmişinde zengin bir  kültür vardı. Cumhuriyet öncesi dönemde Şehrimizde üniversite ayarında medreseler bulunuyordu. Düşünün ki, bir İbrahim hakkı, ta Erzurum’lardan, ilim tahsili için Siirt’e gelmişti. O’nun gibi niceleri, Siirt’e gelmiş ve birer üniversite ayarında olan medreselerde ilim tahsil etmişlerdi.

Siirt Üniversitesi 15 yıllık bir geçmişe sahip ama  kültürel derinliklere sahip bir İlde hizmet vermektedir. Siirt üniversitesini yakın bir gelecekte “DÜNYA ÜNİVERSİTESİ” olarak hayâl etmek zor gibi görünse bile, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alması hiç de zor olmayacak. Çünkü, Siirt’in geçmişinde kültürel zenginlikler vardır. Siirt’in kendisi, başlı başına bir üniversitedir. Siirt Üniversitesi etkin bir konuma girdiği zaman, inanın ki, İlimiz de kalkınmış olacaktır. Çünkü, ilim olan yerde, kalkınmanın olması doğanın gereğidir.

Temenni edelim ki, Siirt Üniversitesi öncelikle Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasına girer ve akabinde bir “DÜNYA ÜNİVERSİTESİ” konumuna ulaşır. Öyle ki AB’den, İngiltere’den, Fransa’dan, Rusya’dan  ve diğer büyük Devletlerden gelip de, Siirt Üniversitesinde okuyanlar olur…

Bunu hayâl etmek bile çok güzel…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER