REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT, ÜVEY EVLAT MI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT, ÜVEY EVLAT MI!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
27 Aralık 2017 - 14:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaygın Medyada yer alan bir haberde (Terörden zarar gören dört ili unutmayan devlet, buralara 800 milyon liralık eşya ve kira yardımı yaptı. Terör mağduru vatandaşlar için yapılan 25 bin konutla bölge yeniden ayağa kaldırılacak) deniliyordu.

(Terörden zarar gören iller) denilince haklı olarak akla gelen ilk İl’in Siirt olması gerektiğini siz de benim gibi düşünmüşsünüzdür. Bu duygular içinde acaba Siirt’e ne gibi yatırımlar yapılmış, ya da yapılacak diyerek haberi dikkatlice ve baştan sona okudum. Haberde, Siirt’in esamesi bile geçmiyordu. Yardım yapılacak iller Şırnak, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır’dı. Aynı haberde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından terör nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan bu dört il’in yaralarının sarılması amacıyla çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği belirtilmekteydi. Diyarbakır’ın Sur,  Şırnak’ın merkez,  Cizre’nin İdil,  Silopi,  Hakkari’nin Yüksekova ve Mardin’in Nusaybin İlçelerinde bugüne kadar toplam 800 milyon liralık kira ve eşya yardımı yapılmıştı. Aynı haberde adları geçen dört ilde bölgenin modern bir görünüme kavuşması ve ekonominin canlandırılması için 25 bin konut ve işyeri inşa edildiğine vurgu yapılmaktaydı.

Peki, bu kapsamda Siirt’e yapılan veya yapılacak bir yardım var mı! Biz görmedik ve bilmiyoruz. Varsa, yetkilileri kalem kalem açıklasınlar. Biz de öğrenelim!

Gerçekte, bu bölgede terörden en çok zarar gören İllerin başında Siirt gelmektedir. PKK’nın terör saldırıları 1984 yılında Eruh baskınıyla start almıştır. O yıldan bu yıla Siirt’in köylerinin yüzde doksanı boşalmış, il merkezine büyük göçler olmuştur. Bu göçler sonucu, İl Merkezinde işsizliğin boyutları çekilmez bir durum alırken, ev kiraları artmış, üretemeyen, tüketen bir ortam doğmuştur. Siirt’in eski kesimi sözün tam anlamıyla yaşanmaz bir durumdadır. Defalarca, eski kesimin canlandırılması ve köylerinden göç ederek Şehre yerleşen vatandaşlarımız için uygun konutlar inşa edilmesini önerdik. Duyan, işiten olmadı. Köylerin boşalarak, köylü yurttaşların özellikle Şehir merkezine yerleşmeleri TERÖR BELASININ sonucu değil midir. Bu gerçekten yola çıkarak diyoruz ki DEVLET BABAMIZ Mardin’e, Şırnak’a, Hakkari’ye, Diyarbakır’a sahiplenirken, neden Siirt’e de sahip çıkmıyor. Siirt, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ÜVEY EVLADI MI!!!

RİYÂNIN BÜYÜK ZARARI

Hac görevlerini ifâ edip, Şehre dönenleri ziyaret etmek Şehrimizin geleneklerindendir. Yine, hemşerilerimizin kutsal görevlerini ifâ edip, döndükleri geçmiş bir yılda, Şehrimizin ileri gelenlerinden biri de, defalarca ifâ ettiği Hac görevini bir kere daha ifâ edip dönmüş.

O yıllarda, küçük olan ve hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı Şehrimizde Hacı sayısı da oldukça azmış. Bu bakımdan, Şehrin eşraf takımı, hacıları ziyaret ederek tebrik eder, getirdikleri Zemzem sularından içer ve RAVDAYI TUTTUKLARI ellerinin içini öperek dualarını isterlermiş.

Hac görevini ifâ ederek dönen tüm hacıları teker-teker ziyaret edenler arasında yine o yıllarda tasavvuf ilmiyle meşgul ve meşhur bir zat varmış. Ziyaretlerinden birini de Hac görevini defalarca ifâ etmiş olan zatın da evine yapmış.

Hacca yedinci defa gidip gelmiş olmaktan dolayı gayet mağrur bir görüntü sergileyen hacı, kendi oğlundan, ziyaretine gelmiş olan mutasavvıf için Zemzem suyu getirmesini istemiş. Ama, isterken gururlu bir ifâdeyle:

Eski bardaklarda getirme! Bu yedinci gidişimde getirdiğim Zemzem suyu bardaklarıyla getir. Şeyh Efendiye, yeni bardaklarımızla ikram yapalım! demiş.

Adamın, asıl amacının Hacca yedinci defa gittiğini vurgulamak ve bununla gururlanmak olduğunu hisseden mutasavvıf, ziyaret dönüşü beraberindekilere:

Yazık! Bir tek cümle ile yedi haccının sevabını da kaybetti. Keşke, bir tek defa Hacca gitseydi de, böyle gururlanmasaydı! demiş…

TAŞLAMALAR

UNUTTURMAK İSTERLER

NEDENSE ATATÜRK’Ü

BU MİLLETİN DİLİNDEN

DÜŞMEYECEK BU TÜRKÜ

***

27 ARALIK

ATATÜRK KOŞUSU DA

NE HİKMETTİR BİLİNMEZ

ARTIK YAPILMAMAKTA

***

NE KADAR UNUTTURMAK

İSTESELER DAHİ BİL

BU MİLLET ATATÜRK’Ü

UNUTACAK DEĞİLDİR

***

ATATÜRK DÜN DE VARDI

BUGÜN DAHİ VAR ELBET

YARIN DA OLACAKTIR

UNUTUR MU BU MİLLET

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.