REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT VAKFI VE (SİİRT TANITIM GÜNLERİ)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT VAKFI VE (SİİRT TANITIM GÜNLERİ)
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
35 views
17 Ekim 2017 - 13:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İstanbul YENİKAPI MEYDANINDA yarın start alacak (SİİRT TANITIM GÜNLERİ) için Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda Siirtsever İstanbul’a gitti, gidecek. İstanbul’da yaşayan Siirtlilerin de büyük ilgi göstereceklerine inanılan ve 18/22 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan (SİİRT TANITIM GÜNLERİ)NE bazı bakanların ve milletvekillerinin de katılmaları beklenmekte. Siirtlilerin bir beklentisi de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile eşi hemşiremiz Emine Erdoğan Hanımefendi’nin de ETKİNLİĞE teşrif etmeleri. Ne de olsa, Sayın Erdoğan bizim ESKİMEZ MİLLETVEKİLİMİZ…

Siirt Vakfının organize ettiği bu etkinlik, 4’üncü geleneksel etkinlik. Etkinliğin amacı, üç dilli kardeş şehir olan SİİRT’İN KÜLTÜRÜNÜ, YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ, MUTFAĞINI, TASAVVUF MÜZİĞİNİ, GELENEK VE GÖRENEKLERİNİ kısacası bütün güzelliklerini mümkün mertebe tanıtmak.

1997 yılında İstanbul Merkezli olarak kurulan Siirt Vakfının Yalova, Eskişehir, Anadolu Yakası – Sultanbeyli, Silivri, Sultangazi, Ankara, Kocaeli, Diyarbakır, Antalya, Siirt, Didim ve Aydın’da da aktif şubeleri bulunmakta.

Vakfın yurtiçi projeleri arasında (Siirt Tanıtım Günleri), (Yetim Çocuklar Üşümesin), (Kardeş Aile), Güneydoğu Anadolu Bölgesinde (Kardeşim Birayê Min) gibi, etkinlikler yanında Mültecilere İlaç Yardımı yapmak gibi sosyal aktiviteler de yer almakta.

Sadece Siirt’te ve Yurt içinde sürdürdüğü etkinliklerle yetinmeyen Siirtliler Vakfı birçok Uluslararası  etkinliklerle de imza atmış bulunuyor.  Bazı Afrika ülkelerinde Kurban Organizasyonu,  Sünnet Organizasyonu, Su Kuyuları Açılması gibi etkinliklere de  imza atan Vakıf, zaman-zaman yine Müslüman Afrika ülkelerine KURAN-I KERİM Dağıtımını gerçekleştirmekte.

Vakıf, düzenlediği Panellerle, Sempozyumlarla, Seminerlerle, Konferanslarla, Eğitim Programlarıyla, ihtiyaç sahiplerine yaptığı Ayni ve Nakdi Yardımlarla, Ramazan ayında düzenlediği İftar Programlarıyla, benzeri Sosyal ve Kültürel Projelerle de kendisinden sitayişle bahsettirmekte.

Genel Başkanlığını Hemşerimiz Sayın Zeki Akyüzlü’nün yaptığı Siirt Vakfı’nın tüm yönetim kurulunu, üyelerini, şube başkanlarını, vakfın şubelerinde görev alan yöneticilerle, üyelerini yalnız Siirt için değil yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını dilerken, bugün start alacak olan (SİİRT TANITIM GÜNLERİ)NİN hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

KÖTÜLER İÇİN CENAZE TELKİNİ!

Mukallitliğiyle tanınmış bir hemşerimizin, kötü şöhretli kimseler için meşhur bir telkin duası varmış. Aslında Arapça (Siirt’çe) olan ve kafiyeli olarak, bir birine uyumlu, ahenkli söylenen bu telkinin

Türkçe tercümesini sunmağa çalışalım:

-“Ey habis ruhlu meyyit,

Sayım günü git,

Cenaze törenine katılan olmasın!

Konulacağın tabutun içi iri çivilerle dolu olsun,

Cesedine batsın!

Ne Zevye, ne Şeyh Süleyman, ne Şeyh Musa mezarlığı

Cesedini kabul etmesin,

Mezarın, köpek mezarlığında olsun!

Münker ile Nekir sana:

 ‘Rabbin kim?’ diye sorduklarında dilin tutulsun,

Cevap veremeyesin!

Sen, sırat köprüsünden geçerken,

Köprü üzerinde trafik memuru olayım,

Seni cehenneme yollamak boynumun borcu olsun!

Sırtın zemheride, karnın, cehennemde kalsın!

Dostların, arkadaşların, ruhuna Fatiha okumak yerine

Mezarında kadehler tokuştursun!”

Evet, kendisi de rahmete intikal etmiş bu mukallit hemşerimizin, kötü şöhretli kimseler için telkin duası bu. Amma, tabii Arapça olarak ve şiir halinde söylemenin tadı yine de bir başka oluyor. Allah, taksiratını affetsin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.