REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT VE KENTSEL DÖNÜŞÜM
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
22 views
30 Kasım 2017 - 13:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt il ve ilçeleri olarak (Kentsel Dönüşüm Yasasından) yararlanmadığımız bir gerçektir. Oysa bu proje gerçekte, Siirt’in eski kesiminin canlanması için çok önemli bir etken olabilir. Siirt’in eski kesimindeki yapılaşmaların yüzde doksanı, kentsel dönüşüm projesinden yararlanmak için adeta davetiye çıkarmaktadır.

Önce Kentsel Dönüşümün ne olduğuna açıklık getirelim. (Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi) ile ilgili olarak çıkarılmış ve yıllardan beri yürürlükte olan bir yasa var. 6306 sayılı bu yasa sayesinde Türkiye’nin neresinde olursa olsun (mezra, köy, kasaba, ilçe, şehir) fark etmez, eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, mail-i inhidam (yıkıldı – yıkılacak) durumdaki evler bu kanun sayesinde Devletin sağlamış olduğu yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç – vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapabilmektedir.

Siirt’i ve özellikle Şehir Merkezinin eski kesimini ele aldığımızda, bu alandaki evlerin yüzde 90’ının ekonomik ömrünü tamamladıkları ve mail-i inhidam oldukları açıktır.

Kentsel dönüşümden yararlanabilmek için tek-tek müracaat etmek mümkün olduğu gibi, toplu halde müracaatlar da yapılabilir.

Bir apartmanın tümü için müracaat yapmak yanında, yan-yana evlerin sahiplerinin proje geliştirerek birlikte başvurmaları da mümkündür.

Bildiğimiz kadarıyla, belediyeler de, kendi il merkezlerindeki, ilçelerindeki, beldelerindeki riskli alanlar için projeler üretip, kentsel dönüşümden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler. Tabii, bunu yapabilmeleri için, riskli alanlara ait evlerin sahiplerini ikna etmeleri gerekmektedir.

Siirt’in eski kesimini canlandıracak ve Şehrimizi de büyük ölçüde arsa spekülasyonlarından kurtarabilecek formül, Şehrin eski kesiminin riskli alan ilan edilmesinden geçer. Belediye, bu işe ciddi şekilde el atar ve ev sahiplerini ikna edebilirse, çok sayıda projelerle, Kentsel dönüşüm yasasından yararlanmak mümkündür. Daha önce, Mervan Gül’ün Belediye Başkanlığı döneminde böyle bir girişim yapıldı, ancak, sonuç alınamadı. Çünkü konunun üzerinde yeterince durulmadı. Yasa yeni çıkmıştı. Neyin nasıl olacağı belli değildi. Ancak, aradan bunca yıl geçtikten sonra kentsel dönüşüm projesinin önemi daha iyi anlaşılmağa başlandı.

(Zararın neresinden dönülürse kârdır) diyerek ve hükümetin özellikle kayyım atadığı belediyelerde hizmetlere daha çok önem verdiğini anımsatarak, bir an önce Şehrimizin özellikle eski kesiminin 6306 sayılı yasadan yararlandırılması için, öncelikle Belediye yetkililerinin zaman kaybetmeden çalışmalara başlamalarını temenni ediyoruz.

ANEKDOT

Mervan Gül döneminde, Kentsel Dönüşümle ilgili projenin önündeki en önemli engel olarak, bazı ev sahiplerinin aşırı tamahkârlıklarının yol açtığı belirtilmişti. Adamın, 50 metrekare yıkıldı, yıkılacak bir evi var. Projeye katılmak için 3 daire istiyor.

Bizim Siirt Arapçasıyla bu gibi durumları anlatmak için (YITLOP IL KAMAR) şeklinde ifade edilen bir deyimimiz vardır. Türkçeye (AY’I İSTİYOR) şeklinde tercüme edebileceğimiz bu deyimden yola çıkarak diyoruz ki, böyle bir proje için çalışma başlatılırsa, (kimse Ay’ı istemesin!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.