REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT VE KOOPERATİFÇİLİK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT VE KOOPERATİFÇİLİK
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
45 views
20 Aralık 2017 - 12:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilindiği gibi 21 Aralık tarihi (Dünya Kooperatifçilik Günü) olarak kutlanır, bugün dolayısıyla etkinlikler düzenlenir. Üzüntüyle belirtelim ki, İlimizin en zayıf halkalarından biri de KOOPERATİFÇİLİK ANLAYIŞIDIR. Maalesef, İlimizde KOOPERATİFÇİLİĞİ gerektiği gibi yaygınlaştıramadık, önemini yeterince anlatamadık. Oysa gelişmekte olan illerin her şeyden çok, kooperatifçilik anlayışını benimsemeleri ve ortak hareket etmeleri çok önemlidir. (Bir elin nesi var, iki elin sesi var) deyiminde olduğu gibi, kişilerin yalnız başlarına yapamayacakları, altından kalkamayacakları birçok işler, hizmetler  kurulacak kooperatifler aracılığıyla çok rahat  gerçekleştirilebilirler. Kooperatiflerin temel dayanakları dayanışmadır, güçlerin birleştirilmesidir. Bu arada, Kooperatifleşmenin güven işi olduğunun altını çizmekte yarar var.

İlimiz genelinde bulunan kooperatif sayısı maalesef bir elin parmak sayısı kadardır. Zaman içinde kurulan ve hiçbir hizmet üretmeden veya yarım yamalak hizmetler ürettikten sonra kapanan kooperatifler de olmuştur.

Şehrimizde adı (KOOPERATİF) olan bir mahalle vardır. Bu Mahallenin temelinin  kurulan bir kooperatif yoluyla gerçekleştiği anlatılır. Yıllar öncesinde bir araya gelen karayolları işçilerinin kurdukları bu mahalle, bugün Siirt’in en kalabalık ve en değeri yüksek mahallelerinden biridir. Demek oluyor ki, bir kooperatif sayesinde, bu Şehre bir mahalle kazandırılabilmiştir.

Tarım’da, sanayide, tüketimde, pazarlamada, eğitimde, sağlıkta ve daha birçok alanlarda kooperatifleşmeye gitmek, illerin de, ülkelerin de kalkınmalarının dinamosu olabilir. (Az olsun, benim olsun) zihniyetinden vazgeçerek, (çok olsun, herkes yararlansın) zihniyeti ön plâna çıkmadan, kooperatiflerin yaygınlaşması mümkün değildir. Unutmayalım, bir toplumun müreffeh olabilmesi için, bütün katmanlarının refah seviyelerinin yükselmesi gerekir. Bunun da en önemli yollarından biri  kooperatifleşmenin yaygınlaşmasıdır.

Geçmişte, kötü niyet kurbanı kooperatiflerin battıkları, üyelerini de zarara soktukları bir gerçektir. Ancak, kötü örnek, örnek değildir. Türkiye genelinde öylesine başarılı hizmetlere imza atan kooperatifler var ki, işte asıl örnek alınması gereken de bunlardır. İyi niyetli üyeler tarafından yönetilen kooperatiflerin başarısız olmaları mümkün değildir.

İnanıyoruz ki, iyi yöneticilerin ellerinde kurulacak kooperatifler, İlimizin de kalkınmasının dinamosu olabilirler.

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nü kutlarken, İlimizde de kooperatifleşme sürecinin hızlandırılması dileklerimizle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.