REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT VE TURİZM!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT VE TURİZM!
5-Cüneyt ARITÜRK
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
4 views
21 Ocak 2021 - 15:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” kapsamında, Tanıtma Genel Müdürlüğü ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yetkililerinden oluşan bir heyetin 26 Ocak 2021 salı günü saat 15:30’da Barden Otelde Valimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğlu’nun katılımıyla Siirt’in Turizm Hareketliliğini konu alan bir toplantı düzenleneceği belirtilmektedir. Benzeri toplantıların Türkiye’nin 81 ili için yapılacağı da verilen bilgiler arasında. Yani, ülke çapında bir turizm atağı. Bizim için TÜRKİYE, BÜYÜK VATAN, SİİRT İSE KÜÇÜK VATAN SAYILIR. Biz, Türkiye’ye de, Siirt’e de aşığız.

İlimiz, gerçekten çok ihmal edilmiş, haksızlıklara uğratılmıştır. Siirt’in uğratıldığı en büyük haksızlık 1990’lı yıllarda üçe bölünmesi olmuştur. Beş ilçesi (Batman, Şırnak, Beşiri, Kozluk ve Sason) bağrından koparılmış, bunun yanda 300’e yakın köyü de yeni oluşturulan Şırnak ve Batman İllerine bağlanmıştır. Siirt’in üçe bölünmesi işinde bile iller arası hudutlarda aranan şartlara riayet edilmemiş, sınır tespitinde köprü, çay, anayol, dağ, tepe gibi kriterler aranmamış, o zamanın siyasileri Siirt’in hudutlarını nüfus bölgelerine göre tespit etmişlerdir. Ağazadeler, şeyhzadeler (bu köylerde müritlerimiz, bu köylerde aşiret mensuplarımız var) diyerek Siirt’in yeni sınırlarını çizdirmişlerdir.

İlimizin SANAYİ TESİSLERİ KURULARAK kalkınacağı inancında değilim. Sonuç olarak SİİRT, BİR ÇIKMAZ SOKAKTIR. Hangi sanayici gelecek de, bu çıkmaz sokağa girecek!

Siirt’in kalkınabilmesinin en önemli ayağı ise turizmdir. İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN çok zengin bir potansiyele sahip olmasına karşılık, gerekli tanıtım yapılamamıştır. İlimizin turizm potansiyeline hareketlilik getirilmesi etkili bir şekilde sağlanmalıdır. Milattan önce 7-8 binli yıllara dayanan bir geçmişe sahip Siirt’te hala bir MÜZENİN bile bulunmayışı büyük bir eksiklik değil midir. Veyselkarani Beldesiyle, Tillo’suyla, Pervari’de Abdurrahman bin Avf Hazretlerinin makamıyla, Şirvan’da Muhammed bin Hanife gibi zevatlarıyla Siirt’i hala İNANÇ TURİZMİNİN merkezi haline getirememiş olmamız, elbette büyük bir eksikliktir. Siirt, sadece inanç turizmi açısından değil yeterli tanıtım yapılabildiği takdirde Botan’ıyla, Taşbaşı’yla, Kalet-ül Üstadıyla, Çemikari yaylasıyla ve daha nice doğa harikalarıyla turistleri celbedecek zengin bir potansiyele sahiptir.

İlimiz, maalesef yıllardan beri göç veren bir durumdadır. Siirt’ten göç eden 3 sınıf vardır. Çok zenginleşenler, çok fakirleşenler ve girişimci ruha sahip olanlar. Her ne sebeple olursa olsun, Siirt’ten göç etmek zorunda kalan hemşerilerimi asla yadırgamıyorum. (BÜYÜK DENİZİN BALIĞI BÜYÜK OLUR) denilmiştir. Memnuniyetle müşahede ediyoruz ki, Siirt’ten göç ederek, büyük şehirlere yerleşen hemşerilerimiz arasında büyük sanayi yatırımlarına imza atanlar, önemli mevkilere gelenler, medyada, bürokraside, siyaset hayatında yükselenler bulunmaktadır. Hemşerilerimiz adına dileğimiz Siirt’e her platformda sahip çıkmaları ve turizm alanında sağlanacak atılımlara katkı sağlamalarıdır.

Yorum yazıma son verirken, Siirt’in turizmini tanıtmak açısından kaleme alınmış bir şiiri okuyucularımla paylaşacağım:

BEN SİİRT’İM

TARİHİN KENDİSİYİM,

KAÇ BİN YILLARDAN BERİ

İNSANLARIN ENİSİYİM

BEN SİİRTLİYİM

SELÇUKLUYUM,

OSMANLIYIM,

TÜRKÜM, TÜRKİYELİYİM

BEN SİİRTLİYİM

ANA TARAFINDAN KÜRTÜM

BABA TARAFINDAN ARABIM

HASANKEYFLİYİM

BEN SİİRTLİYİM

ÜÇ DİLLİYİM

HEM DOLUYUM,

HEM DELİYİM

ARAPÇAYI EVDE

TÜRKÇEYİ OKULDA

KÜRTÇEYİ ÇARŞIDA,

PAZARDA ÖĞRENDİM

BEN SİİRTLİYİM

PERVARİ BALI GİBİ ŞİFALI

ZİVZ İK NARI KADAR

ŞERBETLİYİM

BEN SİİRTLİYİM

FISTIK EKERİM,

FISTIK DERLERİM

BEN BİR FISTIK GÜZELİYİM

BEN SİİRTLİYİM

TOPRAK KADAR MÜTEVAZİ

TOPRAK KADAR MÜNİS

TOPRAK KADAR

BEREKETLİYİM

BEN SİİRTLİYİM

ZULME BOYUN EĞMEM

BOTAN ÇAYI KADAR HIRÇIN

BOTAN ÇAYI KADAR ÖFKELİYİM

BEN SİİRTLİYİM

İBRAHİM HAKKI’YIM,

FAKİRULLAH’IM,

VEYSELKARANİ’YİM

BEN SİİRTLİYİM

ABİD’İM, ZAHİDİM

MUHAMMED’İN SEVDALISI

ALLAH’IN HAS NEFERİYİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.