REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT’İN DAĞI-TAŞI PETROL!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT’İN DAĞI-TAŞI PETROL!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
33 views
22 Ağustos 2020 - 13:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karadeniz’de keşfedildiği söylenen doğalgaz yatakları bizleri umutlandırdı. Hatırlanacağı üzere bir ara Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Adıyaman sınırları içinde kalan petrol işletme ruhsat sahasında genişletme yapılması kararlaştırılırken, Siirt’in Kurtalan ilçesi ile Batman’ın Kozluk ilçesindeki petrol arama ve işletme sahalarında da kamulaştırma kararları verilmişti.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Adıyaman sınırları içinde kalan petrol işletme ruhsat sahasında genişletme yapılması kararlaştırılmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün, konuya ilişkin kararı Resmi Gazetenin 3 Kasım 2019 tarihli sayısında yayımlanmış, buna göre, söz konusu alana 969 hektarlık sahanın ilave edilmesine karar verilmişti.

Ayrıca Siirt’in Kurtalan ilçesi, Cefan köyünde petrol arama ruhsat sahasında yapılması planlanan 101 ada 17 numaralı parselin 14 bin 497 metrekarelik kısmının kamulaştırılmasına karar verilerek, Batman’ın Kozluk ilçesi, Kumlupınar köyünde de petrol işletme ruhsat sahasındaki 332 parsel numaralı taşınmazın 13 bin 779 metrekarelik kısmının kamulaştırılması kararlaştırılmıştı.

Bilindiği gibi Türkiye’de ilk petrol yatakları 1940’lı yıllarda Siirt’in bir köyü durumunda olan İLUH’TA (Bugünün Batman’ı) bulunmuştu. Batman’ın güneyinde açılan Raman-1 kuyusunda petrole rastlanmış; ticari anlamda ilk petrol keşfi ise 1945 yılında açılan Raman-8 kuyusunda yapılmıştı.

1942 yılında Raman sahasında Maymune Boğazı’nda Raman Tecrübe Tasfiyehanesi kurulmuştu. Boğaziçi Tasfiyehanesi malzemelerinden kurulan rafinerinin kapasitesi günde 10 tondu. 1945 yılında ise Batman’da günde 200 ton işleme kapasitesine sahip bir rafineri kuruldu.

Daha sonra yapılan aramalarda İlimizde birçok yörelerde petrol yatakları olduğu anlaşıldı. Raşan’da, Baykan’da, Eruh’ta, Pervari’de yapılan aramalarda petrol emarelerine rastlanırken, işletilmeğe elverişli olmadığı iddialarıyla açılıp-kapatılan kuyular oldu.

Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan aramalarda Baykan İlçemiz sınırları içinde Dodan Dağı’ndaki 3 kuyuda, ağır petrolü akışkan hale getiren doğalgaz bulunmuştu. Batman rafinerisine sevkedilen bu doğalgaz sayesinde, ağır petrol inceltilerek kullanılmaya elverişli hale getirilmekte.

Siirt ile Baykan İlçesi arasında bulunan Dodan Dağı’ndaki 15, 18 ve 19 no’lu kuyularda, bulunan doğalgazın bol miktarda olduğu ve yıllarca kullanılacak kapasiteye sahip olduğu belirtilmekte. Dodan’dan sevkedilen doğalgaz sayesinde Batı Raman ve Raman Dağı’ndaki 12-18 gravitedeki ağır petrol akışkan hale getirilerek kullanılabilir duruma dönüştürülmekte.

Batı Raman ve Raman Dağı’ndaki 300’e yakın petrol kuyusunda bulunan 12 ila 18 gravitedeki ağır petrol kuyularında elde edilen ve taşınması çok güç olan petrol Baykan Dodan’dan sevkedilen doğalgaz sayesinde akışık duruma getirilerek ekonomiye kazandırılmakta. Dolayısıyla Dodan’daki gaz, Batı Raman ve Raman’daki petrol yataklarını beslemekte.

Eruh ilçemizde ise 2014 yılında Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında yapılan sondaj çalışmalarında Türkiye’nin en kaliteli petrolü bulunmuştu. Arama faaliyetlerini yoğunlaştıran özel firma 2 bin 400 metrede 6 petrol kuyusuna ulaştı.

Eruh-Bayıryüzü köyünde Doğu Sadak-1 Petrol arama kuyularında yürütülen çalışmalarda bulunan petrolün Türkiye’nin en kaliteli petrolü olduğu belirtiliyor. Bu bölgedeki petrol çalışmaları istenilen düzeye ulaşırsa, Eruh’un 20-30 yıl içinde Batman gibi gelişmesi mukadder olacak.

Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında açılan 2 bin 400 metre derinlikteki bu 6 kuyudan günde yaklaşık bin varil ham petrol çıkarılmakta. Çıkarılan ham petrol, tankerlerle Batman TPAO’ya taşınarak işleniyor. Yeni kuyuların açılması ve elde edilen petrolün çok aratması durumunda, Batman’a sevkedilmek yerine Eruh’ta kurulacak rafinerilerde işlenebilir. 43,5 gravite değerindeki petrol Türkiye’nin en kaliteli petrolü.

İlimiz genelinde yapılan tetkik ve incelemelerde Diyarbakır ve Siirt’teki üç kuyuda gerçekleştirilen petrol keşiflerinin ekonomiye 700 milyon dolar katkı sağlayacağını açıklamıştı. Diyarbakır ve Siirt’teki üç kuyuda 22,52 milyon varil yerinde rezerv petrol bulunduğunun tespit edildiği bu miktarda bir petrolün ekonomiye yaklaşık 700 milyon dolar katkı sağlayacağı vurgulanmıştı..

Biz inanıyoruz ki Siirt’in TAŞI DA, TOPRAĞI DA PETROLDÜR. İlimizde ciddi şekilde yapılacak aramalarda daha birçok petrol yataklarına rastlanacağı inancındayız. Yeter ki aramalar yabancı şirketlere verilmesin. Aramalar, özellikle Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi tarafından gerçekleştirilsin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.