REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT’İN EFENDİLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT’İN EFENDİLERİ
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
07 Kasım 2017 - 13:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer) şeklinde söylenen bir özdeyişimiz vardır. Şöyle 50-60 yıl öncesinin Siirt’ini gözlerimin önüne getiriyorum da, bugünkü durumuna bakınca gerçekten yüreğim acıyor. Cumhuriyeti, kuruluşundan itibaren canla, başla benimseyen Siirtliler, sözün tam anlamıyla birer cumhuriyet efendileriydi. Kılıkları, kıyafetleriyle örnek insanlardı. Başlarındaki fötr şapkalarıyla, terzilerde diktirdikleri ceketleri ve jilet gibi ütülü pantolonlarıyla, ceketlerinin altında giymeyi ihmal etmedikleri dört cepli yelekleriyle, yeleklerinin bir düğmesine astıkları ve bir cebine yerleştirdikleri köstekli, gümüş kordonlu cep saatleriyle gerçekten birer efendiydiler. Cumhuriyetin ilk devresine ait fotoğraflara bakılınca, Siirtli efendilerin bu durumları açık ve net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Siirt’te, Cumhuriyet döneminin ilk efendileri birer numunelikti. Ellerinde bastonları vardı. Bastonu, sağlık yönünden ihtiyaçları olduğu için değil, aksesuar olarak kullanırlardı. O yıllarda, Siirtli efendilerin takıldıkları iki kıraathane vardı. Abdi Ağanın yeri ve Muhtar Amcanın Kıraathanesi. Bu kıraathanelerin vazgeçilmez servisleri arasında süslü, renkli nargileler vardı. Nargile kullanmak da Siirtli efendilerin vazgeçilmezleri arasındaydı. Kıraathanelerde çaydan çok kahve içilirdi. Kıraathane çalışanları kimin acı, kimin tatlı, kimin sade kahve içtiğini bilir, ona göre servislerini yaparlardı. Cumhuriyetle birlikte getirilen yenilikler arasındaki kılık kıyafet yasasına uygunluk yönünden Siirt’in bu ilk efendileri gerçekten birer örnektiler.

Siirt’in bu ilk efendilerinin vazgeçilmezleri arasında yaygın şekilde gazete okumak ve radyolardan haberleri dinlemek vardı. Hemen hepsi günlük siyasetle ilgiliydiler.  Birbirlerine muhalif olanlar arasında tatlı bir rekabet vardı. Siyasette, espriyi en iyi kullananlar Siirt’in bu ilk efendileriydi. Birbirleriyle ilgili anekdotlar yayınlatarak, siyaseti espri dili halinde kullanırlardı. Aralarında küsmece, darılmaca, kavga yoktu.

Siirtli Efendilerin takıldıkları ve takıştıkları yerler arısında bugün adına kuaför dediğimiz berber dükkânları vardı. Berber dükkânları, siyasetçilerin karargâhları gibiydi.  Günlük siyasetten yana ne duymak etseniz, bir berber dükkânına gitmeniz yeterliydi. Berberlerin kendileri de, müşterileri de ülkenin sorunlarını ve günlük siyaseti konuşurlardı!

Cumhuriyetin ilk yıllarından, 1970’li yıllara kadar nesillerini devam ettiren Siirt’in eski efendileri artık mazide kaldılar. Şehrimizde siyaset de, efendilik de maalesef yozlaştı!

Bu durumumuz, bize yine Siirtçe bir özdeyişi anımsattı. (NEMUL MANAYYOR, KAMUL ĞARAYYOR) şeklinde kullanılan bu özdeyişi Türkçeye (MİNARELER YATTI, BOŞ ÇUVALLAR KALKTI) şeklinde tercüme edebiliriz.

İşte, bugün için Siirt’te yaşanan durum budur. Kısaca özetleyecek olursak, efendiler gitti, soytarılar geldi!!!

ANEKDOT

Zalim, zorba ağanın biri, kasabasında birine kafayı takmıştı. Her fırsatta onu eziyor, aşağılıyor maddi ve manevi zararlara uğratmak için elinden geleni yapıyordu.

Bir gün, kendisi gibi ağa olan bir dostu kendisine sormuş:

-Yahu, Allah aşkına bu adamcağızdan alıp veremediğin nedir?

Zorba ağa içindeki hislerini açık etmiş:

-Vallahi, bu adamı gerçekten çok hırpalıyor, her fırsatta yeriyorum. İstersem canını da alırım amma, şahsında öyle bir EFENDİLİK var ki, onu almam mümkün değil! İşte buna üzülüyor, kahroluyorum!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.