REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT’İN EN GÜZEL ZAMANI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT’İN EN GÜZEL ZAMANI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
15 Ekim 2019 - 11:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hazan mevsiminin ortalarındayız. Aslında, hüzün mevsimi olan sonbahar mevsimi ilimizde sanki daha bir güzel geçiyor. Evet, bir yandan sararıp solmaya ve bir-bir tutundukları dallardan düşen yapraklar insana hüzün veriyor ama, öte yandan adeta insanı kavuran o aşırı sıcaklardan ancak insanın içini ısıtacak derecedeki ılık ve hoş sıcaklık da insana bir ferahlık veriyor. Bu ılıman sıcaklar ve insanı rahatsız etmeyen güneş, insanı adeta kırlarda-bayırlarda dolaşmaya davet ediyor.

Nitekim böylede oluyor. Hafta sonları ve akşam üstleri bütün park, bahçe ve mesire yerleri dolup taşıyor. Bu güzel günleri değerlendirmek isteyen vatandaşlar, ailecek bu gibi yerlere giderek zamanlarını değerlendiriyorlar. Yine, bu dönemde il dışından da çok sayıda hemşerimiz baba topraklarını görmek için bugünleri tercih ediyor. Gerçekten de bugünlerde cadde ve sokaklarda gezdiğinizde, il dışında yaşamlarını sürdürdükleri için yıllardan beri görmediğiniz çok sayıda dost ve tanıdığa rast geliyorsunuz.

Sebze ve meyve açısından ele aldığımızda ise yine yılın en güzel günleri bugünler. Yazın simgeleri olan, salatalık, patlıcan, biber ve domates ile karpuz, kavun, üzüm ve inciri bulabilmek mümkün. Bunlara ek olarak sonbahar ve kış mevsimi ile özdeşleşen armut ve nar gibi meyveleri de bulabiliyorsunuz. Üstelik bunların hepsi bu yıl bol ve ucuz. Bu durum özellikle il dışından gelen hemşerilerimiz için çok avantajlı bir durum oluşturuyor. Bir yandan doğup büyüdüğü memleketini, baba toprakları ile dost ve akrabalarını görme imkanı bulurken, öte yandan belki de yıllardan beri tatmadıkları tayfi üzümü, hatıl  arus armudu gibi yöresel tatları tekrar tatma imkanına  da kavuşuyorlar.

Özetle, sonbahar mevsimi her ne kadar edebiyat dünyasında hüzün mevsimi olarak görülüyor ve romanlarda şiirlerde öyle işleniyorsa da, ilimizde bambaşka bir güzellik arz ediyor ve adeta adım-adım yaklaşmakta olan kışa inat bir tutum sergiliyor. Gelin hep birlikte bu güzel günleri değerlendirelim; havalar iyice soğuyuncaya kadar doya-doya tabiatın bağrında kalalım. Varsa il dışında akraba ve dostlarımızı da davet edelim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.