REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT’İN GELENEĞİNDE KANDİL KUTLAMALARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT’İN GELENEĞİNDE KANDİL KUTLAMALARI
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
11 views
12 Nisan 2018 - 16:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Acı da olsa, bu gerçeği kabul etmek zorundayız. Toplum olarak geleneklerimizden giderek kopuyoruz. Maalesef, Siirt’imizin birçok güzel gelenekleri de artık yok oldu. Bu gelenekler arasında, Kandil geceleriyle ilgili kutlamalar da vardı. Bizim çocukluğumuzda, inanır mısınız KANDİL GECELERİNİ dört gözle beklerdik. Çünkü kandil geceleri için evlerde Şehrimize özel tatlılar yapılır, ekmekle birlikte fakirlere ve komşulara dağıtılırdı. Siirtliler, kandil geceleri için genelde SELME veya ASİDE yaparak, ekmek üzerine koyar komşulara ve fakirlere gönderirlerdi. Bu arada, Şehrimizde bulunan yabancı bürokratların ailelerine de mutlaka gönderilir, Şehrin örf ve adetlerini tanımalarına vesile olunurdu.

40-50 yıl öncesinin Siirt’inde, lojmanlar yoktu. Yabancı memurlar, polisler, subaylar kısa deyimiyle bürokratlar, Siirtlilere ait evlerde kirada otururlardı. Evler, öyle apartman usulü de değildi. Sıcak komşuluk ilişkileri vardı. Yabancı bürokratların hanımları, gönül rahatlığıyla komşularına gider, gelirlerdi. Şehrimiz, o zamanlar için “gelen ağlar, gider ağlar” şehriydi. Neden derseniz, Siirt’e tayinleri çıktığı zaman, bilmedikleri bir Şehre gelecek olmaktan dolayı üzülür, ağlarlardı. Amma, Siirt’e gelip, hemşerilerimizi tanıdıktan sonra da, gidecekleri zaman, bu sıcak gönüllü insanlardan ayrılacakları için ağlarlardı. Şehrimize gelen bürokrat aileler için (OSMALLİYE=OSMANLILAR) derdik.

Evet, kandil etkinliklerinde Osmanlıları da unutmaz, mutlak surette, kendilerine de ASİDE, SELME gönderirdik. İkindi nazını müteakip mezarlıklar ziyaret edilir, kandil için yapılan tatlılar, mezarlıklarda da ekmekle birlikte fakirlere dağıtılırdı. Daha sonra, Siirt tatlılarının yerini, susamlı ve cevizli helva dağıtımı aldı. Kandil geceleri için bir süre ekmek üzeri susamlı veya cevizli helva dağıtımı aldı.

Şehrimizdeki helvacıların, kandiller için imal ettikleri özel helvalar da artık yok. Çünkü işin gerçeği, bir zamanlar Siirtlilerin mesleği olarak kabul edilen HELVACILIK işi de teknolojiye yenik düşerek yok oldu.

KANDİL GECELERİNE eski rağbet yok! Gerçi, camilerde mevlidi şerifler okunmakta amma, evlerde aileler içinde o samimi kutlamalar kalmadı. Şimdi, dağıtılan kandil tatlıların yerini, cep telefonlarıyla atılan mesajlar aldı. O da iyi!

Evet, Şehrimizde geçmişte yapılan KANDİL KUTLAMALARI, bizler için nostalji oldu. Hiç olmazsa, bugün biz o nostaljiyi yaşıyoruz. Amma, bizim çocuklarımız ve daha sonrakiler, maalesef bu duyguları ne nostalji olarak yaşayabilecekler ve ne de tadını bulabilecekler

Yarın gece idrak edeceğimiz Mİ’RAÇ KANDİLİMİZİN dostluğa, barışa ve kardeşliğe vesile olması dileklerimizle…

TAŞLAMALAR

HANGİ YÜZLE Mİ’RAC’I

KUTLAYALIM SÖYLEYİN

MESCİD-İ AKSA ESİR

GERÇEK BUDUR BELLEYİN

 

DÜNYADA İKİ MİLYAR

MÜSLÜMAN VARMIŞ DAYI

ONBEŞ MİLYON YAHUDİ

ESİR ALMIŞ AKSA’YI

 

MÜSLÜMANLAR GERÇEKTEN

İBRETLİK BİR DURUMDA

BİRBİRİNİ ÖLDÜRÜR

BİZE MÜNHASIR BU DA

 

Mİ’RAÇ KANDİLLERİNİ

KUTLUYORUM YİNE DE

İKİ MİLYAR MÜSLÜMAN

VARMIŞ DÜNYA’DA, SÖZDE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.