REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRTLİ ARAP KÖKENLİLER ASİMİLE OLDU MU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRTLİ ARAP KÖKENLİLER ASİMİLE OLDU MU!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
2.333 views
06 Ekim 2018 - 12:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt için (ÜÇ DİLLİ KARDEŞ ŞEHİR) denilir ya! Peki, bu ne derece doğrudur. Bilindiği gibi özellikle Merkez ilçede Türk, Arap ve Kürt kökenliler vardır. Şunu da belirtmekte yarar var. Kendilerini Türk, Arap veya Kürt olarak tanımlayanların gerçekten kökenlerine inilirse, bambaşka bir tablo ortaya çıkacaktır. Biz değerlendirmeyi günümüzdeki mevcut tabloya göre yapıyoruz.

Bir gerçeği ikrar etmekte yarar var. Siirtli Arap kökenlilerin bilerek ve isteyerek asimile oldukları hep söylenegelmiştir. Gerçekten Siirtli Araplar isteyerek ve bilerek asimile mi oldular!
İsmet İnönü tarafından hazırlanan bir Kürt Raporu vardır. Belma Akçura’nın yazdığı 1925-2007 yıllarını kapsayan Devletin Arşivlerindeki “KÜRT RAPORLARI” gerçekten çok enteresan. Kitabın “İSMET İNÖNÜ’NÜN KÜRT RAPORU” bölümünün bir kısmını, İlimizi ilgilendirmesi açısından okuyucularımızın dikkatlerine sunmayı uygun bulduk. İşte İSMET PAŞA’NIN 1935 yılında hazırlayarak ATATÜRK’E SUNDUĞU “KÜRT RAPORU”ndaki Siirt’le ilgili bölüm:

“Siirt Türklüğe hevesli bir Arap Şehridir. Tüccar ve hükümete mûti (itaatkâr) halkı vardır. Havası gayet iyi olan Siirt susuz, pis bir trahom merkezidir. Siirt’in Doğu’ya naklini tercih ederim. Tamamen Kürtlerle dolu olan Siirt vilâyetinde başlıca kuvvetimiz; idare merkezlerimiz memurlarımız ve zabitlerimizdir. İdare merkezimiz çok kuvvetli olmalıdır. İcabında konulup kaldırılmak üzere özel adliye rejimi kurulmalıdır. Som Kürt’le meskûn olan bu ilimizde başlıca kuvvetimiz, idare merkezlerimiz, memurlarımız ve zabitlerimizdir. Halkın içine girmek, Mutki ve Sason gibi bütün Siirt vilâyetinde önemli bir iştir. Halkın içine behemahâl (mutlaka) girmeliyiz. Şimdiki halde halk daha çok kendi ağaları elindedir. Halkın içine girmek için buralarda seyyar doktorları tesirli bir tedbir olarak göz önüne almalıyız. Siirt vilâyeti bugünkü halinde, en su yüzünde bulduğumuz mıntıkamızdır.”

Evet, 1935 yılında, yani bundan tam 78 yıl önce İSMET PAŞA (İsmet İnönü) tarafından Siirt ile ilgili olarak tutulan rapor bu. Yani, ta o zamandan Siirtli Arapların Türklüğe hevesli olduklarına vurgu yapılmıştır.

Sözün özü, Siirtli Araplar dün de Devlete muti oldukları gibi, bugün de mutidirler. Buna, “gönüllü olarak asimile olmak” da denilebilir. Siirtli Araplar dün de Türkiye Cumhuriyetini seviyor ve Devletleri olarak kabul ediyorlardı, bugün de! İlimiz genelinde, Arapça eğitim veren sayısız medreseler var. Öğrenmek isteyenler için kapılar açık.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.