Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: “Azıcık Aşım, Ağrısız Başım”

-Eskiler, ne güzel de;

-Eskiler, ne güzel de; gayet geniş ve önemli bir mevzuyu 4 kelime ile özetlemişler.

– Mütevazı bir hayatı önermek adına kendini örnek gösteren eski insanlar; bu veciz ve anlamlı sözlerin, altın harflerle yazılmasını istemezlerdi elbet. Ama söyledikleri, tarihe altın harflerle yazılacak türden.

– Kapitalizme kendini kaptırmış olanların kulağına küpe olacak türden bir nasihat içeren bu önerme ile aza kanaat etmenin, temel huzurun anahtarı olduğunu vurgulamışlardı.

-Bugün; varlık ve bolluk içinde olanların, stres ve gerilimlerinin malzemesi, çok fazla olan mallarından başka bir şey değildir.

-Oysa; Yunus’un dediği gibi, “mal da yalan, mülk de yalan; var, biraz da sen oyalan” hesabı, gün gelecek saati, vadesi yaklaştığında er geç herkes bu gerçekle yüzleşecek.

Kim bilir, belki de; kimileri bir kazayla veya krizle, emaneti teslim edip, biranda çekip gidecek.

-Malının mülkünün sıkı sıkıya bekçiliğini yapanlar, ellerini sıkıp aşırı cimrilik yapanlar. Ya da; edindikleri mal ve mülkün bolluğuna istinaden, har vurup harman savuranlar, şüphesiz; vebal yüklü yanlış bir yoldalar. Ama tamah ve hırsları, almış başını gidiyor da; onları peşi sıra sürüklüyor. Sonu ucu belli olmayan, dipsiz dehlizde bir yolculuk.