Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden; Bizi Ayrıştırıp, Çatıştıranlara Karşı Uyanık Olalım

Allah, bizleri birbirimizi farklı

Allah, bizleri birbirimizi farklı özelliklerimizle tamamlayalım diye, kadın ve erkek olarak farklı cinsiyetlerde. Tanışıp, kaynaşıp yardımlaşalım diye; farklı renklerde ve özelliklerde yaratmıştır. Bu çeşitlilik toplumsal ve insani olarak bizim zenginliğimizdir.

-Kuran-ı Kerim’de bize şöyle buyuruluyor: “Ey insanlar, şüphe yok ki biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve sizi, aşiretler ve kabileler haline getirdik tanışın diye; şüphe yok ki Allah katında sevabı en çok ve derecesi en yüce olanınız, en fazla çekineninizdir; şüphe yok ki Allah, her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.”

” Ey insanlar! Gerçekten Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık ve birbirinizle tanışıp rahat, huzur ve kardeşlik içinde bir hayatı yaşamak için iyilikte, güzellikte yarışasınız diye sizi ırklara, boylara ayırdık. Hepiniz Âdem ve Havvâ adındaki bir anne-babanın çocuklarısınız. Dolayısıyla, herhangi bir ırkın veya sınıfın diğerine üstünlüğü söz konusu olamaz. Gerçek şu ki, Allah katında en üstün, en değerli olanınız, takva bakımından en ileride olanınızdır. Irk, renk, zenginlik, güzellik, makam, şöhret, güç gibi özellikler, İslâm’a göre asla üstünlük ölçüsü değildir. İlâhî değer ölçülerine göre en kıymetli, en saygıdeğer insan; ahlâkî erdemler bakımından en önde olan insandır. Ey insanlar! İyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin, üstün-aşağı gibi bütün değer ölçülerinizi Allah’ın kitabından almalısınız! Çünkü Allah her şeyi bilendir, her şeyden haberdar olandır.”

-O halde doğru olanı yaparak; birtakım farklı yapı ve özelliklerimizi bahane ettirerek, şu ya da bu diye; bizi karşı karşıya getiren zihniyetlere karşı uyanık olup, birlik ve beraberliğimizi bozmak suretiyle, birbirimizin huzurunu kaçırmayalım. En büyük ortak paydamız olan insan olduğumuz şuuru ile bölücülüğe müsaade etmeyip, uzlaşmacı ve bütünleştirici olalım.