Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Büyük Bayram, Kurban Bayramının Faziletleri

-İslamiyet dini her şeyden

-İslamiyet dini her şeyden önce insanlar arasında yardımlaşmayı ve dayanışmayı emreden bir dindir.
-“Komşusu açken, tok yatan bizden değildir” diye buyurmuştur, son peygamber; Hz. Muhammed s.a.v.
-Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramına, Siirtliler Arapça olarak; “İd ıl ikbir” yani büyük bayram adını vermişlerdir. Ramazan bayramına ise küçük bayram anlamına gelen yine Arapça olarak; ” İd ıl ığzeyyer” adını verirlerdi. Nitekim; bu yakıştırmalar, şu anlama geliyor, birbirinden faziletli oruç ibadetinin nihayetindeki Ramazan bayramı ve Hac ibadetinin yapıldığı Kurban bayramı içinde daha uzun süren Kurban bayramını, büyük bayram olarak kabul etmişlerdir.
-Bu arada; yaklaşan mübarek Kurban Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.
-İnfak; yani ellerimizdekilerden bir kısmını Allah rızası için, ihtiyaç sahiplerine dağıtmak dinimizin en önde gelen emirlerinden biridir.
-Belirtilen türdeki hayvanları Allah’ın adıyla kestirdikten sonra etlerini muhtaçlara ve yakınlara dağıtmak adak ve kurban şeklinde yapılmaktadır. Adak kestirmek münferit bir olayken, kurban kesmek özellikle kurban bayramında çok yaygın bir ibadettir. Gücü ve hali vaktinde olan herkes için, kurban kesmek; genel anlayışla vacip olarak kabul edilir. Dünyadaki Müslümanların önemli bir kısmı belirli maddi şartlara haiz oldukları nispette, yani ellerinden geldiğince bu ibadete iştirak ederler. Kurban bayramında kesilen milyonlarca kurbanın etleri, ihtiyaç sahipleri ile yakınlara dağıtılırken, çok sayıda fakirin et ihtiyacı giderilip bunlar sevindirilirken, komşu ve akraba gibi insanlar arasındaki muhabbet artar.
-Allah’a itaat ve bağlılığın nişanesi olan kurban etleri, takvayı arttırdığı gibi insanlar arasındaki dayanışmayı ulvileştirir.
-Mübarek Kurban Bayramında, Hac ibadeti ifa edilir. Yoluna gitmeye gücü yetenlere farz olan Hac ibadeti, Allah’ın Evi olan Kabe’nin ziyaret ve tavaf edilmesi ile Müslümanlar hacı olurlar. Allah her Müslümana hacı olmayı nasip eylesin.