Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Coğrafi Bilgi Sistemleri

– Kısaca “CBS” adı

– Kısaca “CBS” adı verilen Coğrafi Bilgi Sistemleri; Bilgisayar teknojilerinin gelişmesi sonucu ortaya çıkıp, hızla gelişerek yaygınlaşan bir uygulama alt yapısı ve işletim sistemidir.

-Malumunuz, Enformasyon yani bilgi çağında yaşıyoruz.  Baş döndürücü biçimde ilerleyen telekomünikasyon yani iletişim hizmetleri; internet başta olmak üzere, bilgi paylaşımını ve bilgiye erişimi hızlandırarak gayet kolaylaştırmıştır.

-Başta, hava olaylarıyla ilgili olarak; sıcaklık, yağış ve rüzgâr durumu. Şehir, köy vs. şeklindeki yerleşmeler ve ulaşımı sağlayan yollar ve ulaşım ile ilgili hizmet veren deniz ve hava limanları ile, havaalanları, iskeleler, otobüs ve tren garları. Ulaşım ile ilgili çeşitli tesisler ve yerinin bilinmesi veya varılması amaçlanacak olan bütün coğrafi yapılar;(binalar, dağlar, tarihi yapılar, ormanlar vs. gibi) CBS uygulamaları sayesinde derlenen bilgi ve tespit yerlerinin, yani birtakım coğrafi verilerin; bilgisayar teknikleri uygulanarak, ait oldukları harita vb. mekânsal araçlara işlenip depolanması ve bu bilgilerin ait oldukları yerlerde gösterilmesi; pratik anlamda çok büyük kolaylıklar sağlamıştır.

-Bilhassa ülkemiz açısından tehlike arz eden ve çok hassas bir konu olan depremsellikle ilgili olarak;   depreme sebebiyet veren fayların en ayrıntılı biçimde yerlerinin ve büyüklüklerinin, geçmişteki deprem verileri ile birlikte gösterildiği haritalar, depremlere karşı bina sağlamlığı vs. şeklinde alacağımız önlemlerin doğru biçimde planlanmasını kolaylaştırmaktadır.

-Yine Konum attığımız elektronik haritalar,  adres tarifleri ve yol güzergâhları için kullandığımız Navigasyon, birer CBS uygulaması olarak, hayatımızı kolaylaştırıp, yolculuklarımızda emniyet ve konfor sağlamaktadır.

-Burada, insanların hayatını kolaylaştırmaya dönük son derece önemli katkılar sağlayan Veri Toplama Operatörleri ile CBS uzmanlarına şükranlarımı sunuyorum. Bir coğrafyacı olarak, coğrafya alanının insanlara verdiği bu tarz hizmetlerden dolayı da gurur duyuyorum.