Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Coğrafya Öğrenmenin, Mekânsal Anlamda Gerekliliği

-Genel olarak doğa ve

-Genel olarak doğa ve insan ilişkilerini inceleyen coğrafya, aynı zamanda; dağılışı da ortaya koymaktadır.

Bu bağlamda, mekân ve mekânsal etkilerin ortaya konmasının gerekliliği zuhur etmektedir ve bu önemli hususu göz ardı etmemek gerekir.

-Neden ve sonuç ilişkilerini inceleyen Genel Coğrafyanın yanı sıra, ülkeleri bölgeleri inceleyen Yerel Coğrafyanın ne kadar önemli olduğu ortadadır. Buna istinaden Türkiye coğrafyası başta olmak üzere 7 bölgemizin ayrı ayrı özelliklerini ortaya koyan Türkiye Bölgeler Coğrafyası uzun yıllar önce uygulandığı gibi, Milli Eğitim Müfredatına dâhil edilmelidir.

-Mekâna dayalı bilgilerin gösterildiği klasik harita ve diyagramların yanı sıra günümüzde bilgisayar teknolojilerinin sağladığı imkânlarla “CBS”, yani Coğrafi Bilgi Sistemleri son derece önemlidir. Coğrafyanın mekândan münezzeh olması söz konusu değildir. Bu nedenle mekânsal bilgileri ve verileri pratik hayatta kullanışlı hale getiren konum belirleme ve navigasyon ile adres tarifi, sadece öğrenciler tarafından değil, herkes tarafından kullanılmaktadır. Bu pratikten hareketle Dünya ölçeğinde mekânsal verilerin ne derece önemli olduğu öğrencilere kavratılmalıdır. Ayrıca coğrafi olay ve olguların birbirine ne derece bağlı olduğunu ortaya koyan bütünsellik ilkesi dâhilinde, “Kelebek Etkisi” adı verilen romantik bir deyimden hareketle; en ufak bir canlı ya da cansız ortam değişiminin diğer coğrafi unsurlara ne derece etki ettiği ortaya konmalıdır. Son olarak öğrencilerin coğrafi becerilerinin artırılması yönünde bilgi sorgulama ve analiz yapabilme kabiliyetleri geliştirilmelidir.

-Ülkemiz özelinde; ülkemizin matematik ve özel konumunun sağladığı Üstün jeopolitik ve stratejik avantajlar ve bunun; ticari, askeri, politik ve turizm başta olmak üzere diğer ekonomik konularda ülkemizin önemini ne derece arttırdığı hususu bilhassa ortaya konmalıdır.

-Görülüp ve anlaşıldığı üzere; belirtilen bu ve bu gibi benzeri birçok husus;  coğrafyanın, hayatın sürdüğü ortam ve süreçleri anlamamızı sağlayan, insan-doğa etkileşimini açıklayıp, çevre hassasiyetlerinin önemini ortaya koyan, en önemli bilim dallarından biri olduğu aşikârdır.