Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Gösteriş Meraklıları

-Kabul edelim ki, maalesef

-Kabul edelim ki, maalesef ve maalesef birçok insanımız, amiyane tabir olacak ama başkalarına hava atmayı çok sevmektedirler. Hatta bu işe bayılanlar var. Millete göstermek için lüks arabalar ve eşyalar alanlardan tutun, yediği içtiğiyle gösteriş yapanlar var.

– Kendilerine ait olup, direkt gösteriş yapacak bir şeylere sahip olamayanların bir kısmı ise, dayıları, amcaları ve yakınlarındakileri öne çıkararak kendini tatmin etmektedirler.

-Hele hele, ünlü bir yakını olanlar var ya, neredeyse her fırsatta, sülalece iyi ya da kötü herhangi bir hususla ünlenmiş bu kişilerle yakınlıklarını dile getirip, övünmekteler.

-Siirt yöresine ait olan Arapça deyim mahiyetinde bir söz var; “ıl kar’a tıftığor fi şahfıt ğalite”, yani; Kel kadın teyzesinin saçıyla övünür diye. Aynen o misal. Falanca yakınımdır diye, övünen çok insan var.

-Hatta olumlu veya olumsuz olduğuna bakmadan, sefih bir eğlence hayatında olup şöhret olmuş bazı artistler ve sözde ses sanatçılarından tutun, mafya gibi haksız ve hukuksuz zeminlerde ünlenen yakınlarıyla övünenler bile var.

–Oysa gösteriş meraklılığı, “insanların kültürel zayıflığının bir göstergesidir.”

-Eskilerin, sonradan görme dedikleri tipler; gösterişe daha fazla meraklı olurlar. Bununla ilgili olarak, “kibarlık budalası” romanı yazıldığı gibi, “gösteriş budalası” diye bir roman bile yazılabilirmiş.

-Kibirlenmek ve böbürlenmek her ne kadar bazı insanların çok hoşuna gitse de başkalarını ezmeye kalkıp rencide etmek, insanların psikolojilerini bozarak, sosyal yapıya zarar vermektedir.

-Unutmayalım; mal mülk, altımızdaki lüks arabalar vs. hepsi fani bir dünyaya ait birer araç gereç ve oyalamaca unsurlarıdır ve bunlar bizde emaneten durmaktadır. En nihayetinde bütün bunları bırakıp ahir hayata göçeceğiz.