Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: İnovasyon Çağındayız; Biz Yine Eski Tas, Eski Hamam

-Çağımız; inovasyon, yani yenilenmecilik

-Çağımız; inovasyon, yani yenilenmecilik çağı. Çok hızlı bir biçimde ilerleyen bilim ve teknoloji sayesinde; hayata dair hemen hemen her şey, baş döndürücü bir biçimde değişip dururken, bizim; eski tas eski hamam deyiminde olduğu gibi, eski bildiğimiz gibi, üstelik hiç de olumlu olmayan birtakım alışkanlıklarımızda diretmemiz, bizi çağın çok çok gerisine iter.

-Çağımız ivmelenme çağı; yani hızın dahi hızının arttığı bir çağ, yani her şeyin daha hızlı biçimde değiştiği ve dönüştüğü bir çağa evrilirken ve biz zaten daha önceden geriye düştüğümüz çağın gitgide hızlanarak yaşanan bu son dönemlerini de; durduğumuz yerden seyredersek, vay halimize. Çünkü çağımızda 3-5 yılda yakalanan ve yaşanan değişim, daha önce 40-50 yılda yaşanan değişime eşdeğerdir.

-Sanayi devrimindeki mekanik çağı kaçırarak, gelişmiş ülkelerin sürdürdüğü mühendislik çağının da epeyce gerisine düşmüştük.

-Şimdilerde; gelişen elektronik sayesinde dijital çağı yaşamaya başladı, dünya. Biz hala; “eski tas eski hamam”, başka ülkelerin yaptıkları cihazları bol bol satın alıp, sözüm ona dünyaya hava atıyoruz. -Bereket ki, yazılım sektöründe bir kıpırdanmamız var. Robotik çağ gelirken, bu çağa eski kafalarla giremeyiz.

-Atasözümüzü niteliğindeki deyimde; hamam denilerek, mecaz olarak kastedilen mekânlarımızı yenileyip, tas ifadesiyle kastedilen kafataslarımızı değiştirerek, yenilenen çağa uymalıyız.