Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Kaostan Beslenenler

-Allah’u Teâla Kuran’ı Kerim’de

-Allah’u Teâla Kuran’ı Kerim’de “fitne insan öldürmekten daha büyük bir günahtır” şeklinde buyurmuştur. Çünkü fitne de kişisel ve toplumsal açıdan istikametten uzaklaşmak, huzursuzluk, kargaşa, aklî melekeleri kullanmadan hareket etmek, bunun sonucunda da büyük sıkıntılara, belalara maruz kalmak söz konusudur.

-Maalesef; bir yandan bilgi ve bilim çağı olan günümüzde, sözde medeniyetin tavan yaptığı ülkelerin de taraf olduğu, hatta yönlendirdiği ve yönettiği akıl almaz gerilimler, çekişmeler, çatışmalarla zulümlerle bir türlü bitmeyen ve bitirilmeyen savaşlar, sürmektedir. Eskiden de; bir sürü savaşlar ve hatta çok çok büyük savaşlar olmuştur. Ancak; bütün bu eski savaşlar; nihayetinde bir tarafın galibiyeti sonrasında nihayete ermekte ve anlaşmayla sonlanmaktaydı. Şimdi ise, kaos devam etsin diye, küçük bölgesel çatışmalar bile bile bir türlü bitirilmiyor. Çünkü bu kaos ve çekişmelerden, kargaşalardan beslenen insan görünümlü bir çakal sürüsü var. Bir de çeşitli oyunlara ve hatta birçok kez aynı oyuna gelen, bir gafil ve cahil sürüsü var.

-Sömürmeyi ve sömürdükleri ile semirilmeyi sanat etmiş; kan emici, azgın ve haydut toplumlardan oluşan emperyal güçler; eskiden Latin Amerika ve Afrika başta olmak üzere, birçok bölgeyi işgal ederek direkt sömürürlerdi. Şimdi ise; fitne ve fesatla birbirine düşürdükleri ülkelere ve milletlere; bir yandan çok büyük oranlarda silah ve mühimmat satarak. Öte yandan çeşitli madenler, petrol ve su gibi birtakım kaynaklarını kolayca kendilerine peşkeş çektirerek. Kargaşa ve kaos vesilesiyle geri bıraktırılan ekonomileri, ticaret ve finans açısından kendine bağımlı hale getirerek, bu durumdan olabildiğince nemalanmaktadırlar.

-Maalesef, dünya son 20-30 yıldır kaos oluşturup insanları birbirine düşüren şer odakları yüzünden çok kötü olaylarla, adeta bir bozgun dönemi yaşıyor.

-Bize düşen, bu fitnelerle dünyanın birçok yerinde tezgâh kurup, bundan nemalananlara karşı dikkatli ve uyanık olmaktır. Allah’tan en büyük dua ve dileğimiz; bilhassa Müslümanları ve İslam coğrafyasını hedef alan bu bozguncuların hile ve tezgâhlarını kendi başlarına yıkmasıdır.