Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Kaynak Kullanımı İle Tüketim ve Ticarete Dair, Bir Dini Nasihat

Allahuteala alışverişte ve tükettiğimizde, ölçüyü emretmiştir, ki; ticaret esnasında alıcı da, satıcı da mağdur olmasın ve kaynaklar heba olmasın.

Allahuteala alışverişte ve tükettiğimizde,

-Allah, ben insanı halife olarak yarattım diye buyuruyor. Sayamayacağınız kadar nimetlerimi sizlere bahşettim, bunlardan nasiplenin diye. “Yiyiniz içiniz,ama israf etmeyiniz”. Saçıp savuranlar şeytanın kardeşleridir” diye buyuruyor bizlere, Kuran’ı Azim-i’şanda.

Her şeyin hazineleri bendedir; sizlere suyu, enamı ve daha birçok nimeti göklerden, yerden belirli bir ölçüyle ben ihsan ediyorum, diyor Allahuteala. Bunlardan faydalanın, Rabbinize şükredin, bunları ben elde ettim, bunlar benim marifetimle oldu diyerek; böbürlenmeyin ve kibirlenmeyin Karun gibi helak olursunuz,sonra.

İmtihan etmek ve bazen fitne olarak denemek için ve sefihlere, yetimlere, acizlere, düşmüşlere, düşkünlere, yolda kalmışlara ve başta yakınlarınız olmak üzere kendine yetemeyenlere, başına kaza ve bela gelenlere; size fazla fazla verdiğim mallardan infak edip, onları faydalandırın ve böylece benim rızamı kazanarak;en büyük mükafaat olan, cennete girmek için; sevapla haseneler kazanın, diye buyuruyor, Allah.

-İhtiyaç sahiplerine; minnet ve eza etmeden,başlarına kakmadan,sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yardım edin ki; Allah’da hem dünyada hem de ahirette size yardım etsin.

-Ticaretinizi doğru ve makul ölçülerde yürütün.Başkalarını aldatmayın, hile ve desiselere baş vurmayın. Fırsatçılık yapıp, ederinden fazla istemeyin. Alırken de; malın değerini fazla, düşürüp satıcıyı mağdur etmeyin.

-Fazla ısraf ederek; belli bir ölçüyle bütün canlıların hakkı olarak indirilen nimetleri gereksizce ve boşu boşuna harcayarak, başkasının payına düşecek olanı zayi etmeyin. Şayet zerre kadar insanlığınız varsa ve Allah’a kulluk bilici içindeyseniz; israftan ve ifsaddan kaçınınız.