Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Köylülerin Ürünlerini Siirt’e Getirmeleri, Sadece Bir Köprüye Bakmakta

Facebook’taki MESİDER (Mersin’deki Siirtliler)

Facebook’taki MESİDER (Mersin’deki Siirtliler) sayfasının yöneticisi, Nusret Aparı kardeşimiz, önemli miktarda elektrik üretimi ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Ilısu Baraj Gölü’nün yükselen suları nedeniyle, Billoris köyü ile ilerisinde bulunan, özellikle Botan ve Dicle’nin önemli bir kolu olan Zorava Çay’ının temiz ve serin suları sayesinde bahçe tarımı bakımından gayet verimli olan köylerin, Siirt ile olan ulaşımı ile ilgili olarak ortaya çıkan ciddi bir soruna, şöyle bir yazıyla değinmiş ve köylüler adına çözüm talebinde bulunmuştur.

“ESKİ ERUH YOLUNA İŞLERLİLİK KAZANDIRILMALI KÖYLÜLERİN ÇOĞU,

YOL OLMADIĞI İÇİN SİİRT YERİNE, BATMAN’A GİDİYORLAR

Eski Eruh yoluna bağlı bir çok köyün köylüleri, yapılacağı söylenen ve fizilibite raporlarının hazır olduğu belirtilen Billoris Köprüsünün yapılmaması sebebiyle işlerini, alışverişlerini, ticaretlerini Batman’dan karşılamak durumunda kalmaktadırlar.
Eruh’un, verimli ve münbit arazisine sahip bu köylerde yaşayanlar, Billoris köprüsünün yapılması durumunda, yeniden Siirt’e yönelecek, ticaretlerini, alışverişlerini Siirt’ten yapacaklar.
Eski Eruh yolu güzergahındaki köylerin tekrar ve fiilen Siirt’e kazandırılmaları, fizibilite raporlarının bile hazır olduğu belirtilen Billoris Köprüsünün bir an önce ihaleye çıkarılarak en kısa bir süre içinde hizmete açılmasına bağlıdır.
Köylü yurttaşlarımızın da istekleri olan köprü yapımı ihalesinin bir an evvel gerçekleştirmesi temennisiyle..” -Aynı zamanda, Siirtlilerin; bilhassa Siirt’in en sembolik kaplıcalarından biri olan Gernave yani Billoris(Sağlarca) Ilıcası baraj suları altında kalıp, nostaljik bir özleme sahne olduktan sonra; Siirt’lilerin tek şifa kaynağı kaplıcası olarak varlığını koruyan binlerce yıllık tarihi bir geçmişe sahip olarak, Hz Süleyman zamanında kalma olduğu bilinen, Hesta Kaplıcası’na Siirt’ten ulaşabilmek adına; otomobil ve minübüs tarzı küçük araç taşıyacak feribot seferleri düzenlenebilir mi? Tam bilemiyorum, ama; bu işe de, bir çözüm getirilmelidir. Billoris su altında kaldı, bari;Hesta Kaplıcası’ndan, hemşehrilerimizin ve Siirt’e gelen ziyaretçilerin rahat biçimde faydalanabilmelerinin yolları açılsın.