Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Laf Ola, Torba Dola

-Hani, bilirsiniz; meşhur bir

-Hani, bilirsiniz; meşhur bir deyim vardır “Laf Olsun, Torba Dolsun” diye. Aynen o hesap, sırf; laf olsun diye, konuşanlar ve yazanlar var. Hatta bu kötü yöntemi huy edinenler bile var maalesef.

– Birilerinin borazanı şeklinde ötenlerin yanı sıra, işte bu boş beleş laf ebeliği ile de iştigal edenler de insanları meşgul eder dururlar.

-Lafı eveleyip geveleyip, uzattıkça uzatırlar. Ortada somut bir konu ve olay olmadan ile, ve, veya gibi edat ve tümleçlerle doludur, boş cümleleri.

-“Demogoji” diye bir tabir vardır batı literatüründe. Batı lügatine göre; “demagog” denmektedir bu laf cambazlığı yapan hokkabazlara.

-Bazen de minnacık bir konu etrafında çöreklenerek, “pireyi deve yapar misali” büyüttükçe büyütürler olayları.

-Fındık kabuğunu doldurmayacak basit bir şeyi bile saatlerce konuşur, sayfalarca yazarlar, bir iki cümleye sığacak bir şeyi. Zaten; ortada adı sanı belli olmayan doğru dürüst anlatacak bir şeyleri olmadığı için; şeyi haddinden fazla adeta sulandırarak kullanırlar kurnazca.

“Bir şeyler varmış da, ondan sebeple, bir şeyler olmuş” gibi. “Ya da; şeyin şeyi, şey oldu” gibi, havada kalan sözlerle doldururlar konuşma ve yazılarını.

-Biz burada lafı gereksiz uzatanları anlatmaya çalışırken, bu lüzumsuzlar için bu kadar kelam yeter diyoruz. Siz, değerli okuyucularımızı sıkmama adına.