Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Petrolümüz Yetmiyorsa, Güneşimiz Var

Güneydoğu Bölgemizin Dicle Havzası

Güneydoğu Bölgemizin Dicle Havzası olarak nitelendirilen doğu kesimleri; Siirt, 3 parçaya taksim edilmeden önce, eskiden hepsi Siirt iline ait olan, başta Batman, Siirt-Kurtalan ve son olarak Gabar ve Cudi dağlarında uzman bir yerbilimci olarak, benim de önceden zengin petrol olma ihtimali yüksek diye işaret ettiğim, Şırnak ilinde keşfedilen petrol sahaları.

Bu anlamda; Siirt ve yakın çevresinin Mezopotamya’nın kuzey uzantısında, verimli topraklar ve zengin su kaynaklarına sahip olduğu için, nadide ürünleri ile tarımsal üretime ve Botan ile Dicle gibi devasa akarsu potansiyeli ile Elektrik üretimine yer üstü kaynaklarıyla Türkiye ekonomisini ayakta tutmaya yarayan büyük katkılar yaptığı gibi, eskiden beri Siirt Petrol otobüs firmasına isim verecek kadar Siirt adına sembol olan petrol zenginliği ile de daha da hayati katkılar sağlamaktadır.

-Yıllar boyunca gitgide artan nüfusumuz ve ulaşımdaki teknolojik gelişmeler; petrole olan ihtiyacı ve bağımlılığı arttırdığı için, bugün için gelinen noktada petrol ihtiyacımızın ancak %15’ini kendi kaynaklarımızdan karşılamaktayız.

-Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de; petrole olan büyük bağımlılığın azaltılması için, rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yaygın alternatif enerji kaynakları ile enerji üretilmesi birinci gündem maddesi olmuştur.

-Bu açıdan, yine; yıl boyunca genellikle güney bölgelerimiz içinde, nemli kıyılara nazaran bulutsuz ve açık geçen gün sayısı fazlalığı nedeniyle; Güneşlenme süresinin en uzun ve etkili olduğu Güneydoğu Anadolu bölgemiz ve özellikle yazların daha da kurak ve sıcak geçtiği; ” Şanlıurfa, Mardin, Siirt arasında kalan bölge “güneş enerjisi” üretiminde en ön plana çıkmaktadır.

-Bu durumda, bereketli memleketimiz Siirt; petrolü ve barajlarıyla olduğu kadar, bol güneşi ve sıcak iklim potansiyeli ile güneş enerjisi açısından da ülkemizin göz aydınlığı olacaktır.

-Siirt ve çevresinde, yeni yeni petrol sahalarının keşfedilmesini müteakip, şimdi de haydi atıl duran Siirt’teki arazilere peş peşe güneş tarlaları kurulsun da enerjideki dış bağımlılığımız ve döviz esaretimiz daha da azaltılsın diyoruz.