Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Sade, Anlaşılır ve Herkesin ve Kesimin Anlayacağı Dilden Yazmak

-Malum, iletişim çağında yaşıyoruz.

-Malum, iletişim çağında yaşıyoruz. Teknolojik imkanların gitgide hızlı biçimde artması ve yaygınlaşması; duygu ve düşüncelerimizi, çeşitli yönlerdeki bilgi birikimlerimizle tecrübelerimizi yayıp aktarmada, büyük kolaylıklar sağladı.

-Basın Yayın ve İletişim sektörüne baktığımız zaman. İlgili fakülte ve yüksek okullarda okuyarak yetişmiş gazetecilerden çok daha fazlası, adeta bir ordu kadar alaylı, bu işin okuluna gitmeden mesleğin içine girip, kendilerini öyle ya da böyle yetiştirmişlerdir.

-Ayrıca belirli alanlarda uzman olan kişilerin, alanlarıyla ilgili olarak bu camiaya kenardan dahil olduklarını görüyoruz. Bu çevrenin; yazı yazma teknik ve kültürü ile ilgili olarak, belki sadece liselerde yazdırılan bir iki kompozisyondan başka bir deneyimleri yoktur.

-Ben de; bu kenarcılardan biriyim. Açık konuşmak gerekirse; iki sebepten dolayı yazılarımı fazla süslemeden yazıyorum. Birinci sebep, bu işin kültüründen gelmediğim için, yapacağım edebi sanat ve süslemelerin tekniğini tam olarak bilemememdendir. İkinci sebep ise; daha kolay ve direkt anlaşılır bir dille yazmak suretiyle,  bir nevi lafı çok dolandırmadan anlatmak istediğimi aktarma çabası ve isteğimdendir. Yoksa 10-15 cümleyle anlatılacak bir durum ya da hadiseyi; oraya buraya çeke çeke uzatıp, sayfalar dolusu yazmak da mümkün. Bundan imtina etmeye çalışıyorum. Çünkü benim yazarken harcadığı zaman ne kadar kıymetliyse, okuyucunun zamanı da o oranda kıymetlidir. Onun içindir ki; az ve özden ziyade; gerektiği ölçüde, yalın ve anlaşılır yazmaya çalışıyorum. Umarım, oluyordur.