Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Siirt’in; 78. Olarak Çok Gerilerde Kalması, Potansiyeli Yüksek Olan İlimize Hiç de Yakışmamış

-Yapılan bir araştırmaya göre;

-Yapılan bir araştırmaya göre; Siirt, 81 il arasında, yaşam kalitesi ve standartları bakımından Muş, Hakkari ve Şırnak ile son sıraları paylaşarak 78. olmuş.

-Siirt coğrafi zenginliği ve konumu gereği bu kadar kötü bir sonucu haketmiyor. Zira, Siirt; ne Hakkari ve ne Şırnak kadar neredeyse tamamen dağlık. Ne de; Muş gibi, sert karasal ve soğuk bir iklime sahiptir.

-Siirt’teki mevcut tek iklimsel sorun, aşırı yaz sıcaklığının tetiklediği dönemsel kuraklıktır ki, bu da yeni yapılan barajlarla ve zengin akarsu ağı sayesinde yapılacak olan, başka başka sulama barajlarıyla ve sulama ile hayvanlara su temini göletleri sayesinde aşılabilir.

Zira, Siirt; Botan, Garzan, Başur, Kezer, Zorava gibi önemli su kaynaklarına sahiptir ve topoğrafik yapısı baraj ve gölet yapımına son derece elverişlidir. Kış sularını depolayıp, yaz boyunca kullanmak mümkündür.

Bilhassa; Kurtalan bölgesindeki geniş ve verimli ovalar sulanarak, pamuk ve tütün başta olmak üzere, mevcut endüstri bitkilerinin ekim alanları çok daha fazla genişletilebilir. Tillo ve Halenze ile Gökçebağ ile Siirt arasında kalan bağ alanları, daha bakımlı hale getirilerek, üzüm ve buna dayalı pestil ve cevizli, bademli sucuk üretimleri misliyle arttırılabilinir.

-Pervari hayvancılık ve bilhassa arıcılıkta, Botan nehri ve baraj gölleri balıkçılıkta, Eruh ve Siirt fıstıkçılıkta, Şirvan madencilikle, tiftik keçisi yetiştiriciliğinde ve zivzik narı gibi kaliteli meyvecilikte, yine Eruh sebze üretiminde, Kurtalan geniş tarım alanlarının yanı sıra, çimento sanayisine hammadde olan klinker üretiminde, Tillo ve çevresi , Siirt ve Veysel Karani manevi turizmde olmak üzere, Siirt çok daha iyi seviyelere taşınabilir.
-Siirt’in genç ve dinamik nüfusu; tekstil sektöründeki atölyelerde, bilhassa konfeksiyon ve Siirt’e has tiftik battaniyesi, seccade ve tiftik pano üretiminde değerlendirilebilir.
-Aslında sadece 4 ürün üzerinde üretim ve pazarlamada yoğunlaşılırsa bunlar bile Siirt’i bulunduğu 78.’likten, 20-30 sıra öne atabilir.

-Evet; bilhassa Siirt fıstığı, Pervari balı, Bıttım sabunu ve kaliteli Siirt sumağı, bunlar bile tek başına Siirt’i plakası numarası olan 56.’lığa çıkarmaya yetebilir.

Yeter ki doğru koordinasyon ve organizasyonlar, yapılsın.