Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Siirt’in Meşayihleri (Şeyhleri), Alim ve Mollaları

-İslamiyetin Arap Coğrafyası üzerinden Anadolu’nun doğusuna yayıldığı dönemlerde, Arap Bölgesinden gelip Siirt çevresine yerleşen din adamlarının bu açıdan çok büyük rolü ve hizmetleri olmuştur.

-İslamiyetin Arap Coğrafyası üzerinden

Nitekim bu mübarek zatların bir kısmının türbeleri Siirt’in dört bir yanında; Tillo, Halenze ve Fırsef, Erbıne ile Baykan’ın; Ziyaret, Tillo ve Arınç civarında toplanmış,yıllarca dergah ve medreselerde ilim tahsil edilmiş, İslamiyetin faziletleri ile ilgili tebliğlerde bulunulmuş,yetişen alimler ve meşayihler yurdun çeşitli yerlerinde dergahlar kurarak,insanların dini açıdan bilgilendirilmesi ve meselelerin şeriat esaslarına dayalı çözümü ile doğru ahlakla donanmanın usul ve yolları ile  içtimai hayatın doğru biçimde düzenlenmesinde büyük katkılar sağlanmıştır.Siirt Ulemaları;Bağdat ve Şam gibi günün önemli ilim merkezleriyle bir rabıta içinde,ilim irfanın tahsili sağlanmıştır.

Çeşitli dönemlerde yaşayıp Ahrete intikal etmiş Siirt çevresinde İslam’a hizmet etmiş bazı din adamlarının türbelerini sayacak olursak;

Fırsef’te Şeyh el Hazin, Halenze’de Şeyh el’Mücehet ve Şeyh Osman, Tillo’da Fakirullah ve İbrahim Hakkı ve Sultan Memduh. Baykan’da Şeyh Ali Arinci. Ziyaret’te Veysel Karani, Siirt Merkezinde; Şeyh Ebul Vefa, Şeyh el Tirki, Şeyh Musa, Şeyh Elyes, Şeyh Yusef El Garib, Şeyh Süleyman, Şeyh Mahmut, Şeyh El Naccar. Kuran’ın öğrenilmesinde ve hafızların yetişmesinde evlerindeki birer odada, kısıtlı imkanlarla talebe yetiştirmek suretiyle önemli katkılar yapan; Melle Fahri, Melle Burhan, Melle Bekir, Melle Muhammed ve daha birçok ulemadan Allah razı olsun. Bugünlere kadar ulaşan ve Allah yolunda şaşmadan devam eden talebelerinin sayısı ve ilmi daha da artar İnşallah. Siirt Ziyaret, Baykan, Tillo, Halenze, Fırsef ile Siirt şehir merkezinin doğusu, batısı dört bir tarafı bu mübarek zatların türbeleriyle manevi bir atmosfer oluşturmaktadır.