Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Siirtliler, Van’dan Edirne’ye Kadar, Her Yerde Varlar

-Gençlik yıllarımda; 1979 yılıydı,

-Gençlik yıllarımda; 1979 yılıydı, yaklaşık 1 yıl kadar Van’da kaldım. O yıllarda büyük dayım rahmetli Tevfik Mergen’de Van’da ikamet ediyordu. Bundan 45-50 sene önce Van’da çok sayıda Siirtlinin yaşaması ve bunların ekseri kısmının esnaf ve işadamı olması bana ilginç gelmişti. Şöyle diyebilirim ki, otel işletmesinden beyaz eşya bayilerine, toptan gıda ve Başkale’den Hakkari’ye varıncaya kadar Van ve çevresinin ticaretinde Siirtliler, taa o yıllarda söz sahibiydiler.
-Üniversite yıllarında yaşadığım İzmir’de de Siirtliler, taa 1980’li yılların başlarında epey sayıdaydı.

– Bugünlerde yaklaşık 20 yıldır yerleşip ikamet ettiğim Yalova merkezi ile Çiftlikköy’de ve bilhassa Armutlu ilçesinde 10 bini aşkın Siirtli var. Başta, neredeyse bütün otomotiv bayilikleri olmak üzere, Yalova’daki Siirtliler; müteahhitleriyle, mimar, mühendislerine varıncaya kadar neredeyse her sektörde varlar.
-Gaziantep, Mersin ve Antalya’da, İzmir’de, Bursa’da, doğal olarak en fazla sayıda İstanbul’da, başkent Ankara’da, Balıkesir’de ve İzmit’te çeşitli nedenlerle Siirt’ten ayrılan yüzbinlerce Siirtli var.

– -Son yıllarda Siirtlilerin İstanbul’u aşıp, ilgi gösterdikleri Trakya’daki Tekirdağ’ın yanı sıra, Türkiye’nin en batı sınırındaki Edirne’ye kadar yaşayan Siirtli sayısında ciddi artışlar var.

-Geçen gün Edirne’de de Siirtlilerin Siirt Kültür ve Dayanışma Derneği çatısı altında bir araya gelmeleri, bize Siirtlilerin Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna varıncaya kadar, sayısal artışlarla birlikte, etki ve ağırlıklarının da gitgide nasıl da arttığını göstermektedir.

-Bütün Türkiye’deki Siirtlilere ve başka ülkelerde uzak gurbeti yaşayan tüm Siirtli hemşerilerimize selam olsun. Ortak paydamız olan Siirt, daima, kaim olsun.