Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Siirtliler, Yalova’ya Neden Bu Denli Rağbet Ediyor

Hemen hemen; bütün Anadolu illerinde olduğu gibi, Siirtlilerin de en fazla göç ettiği il İstanbul’dur. İstanbul’dan sonra; Ankara, İzmir ve Bursa’da; ciddi bir Siirtli nüfus var. Türkiye’nin bu 4 büyük il merkezindeki, iş ve ticaret imkânları insanlarımızı peyderpey buralara çekmiştir.

Hemen hemen; bütün Anadolu

Yine; Güneydoğunun sanayi ve ticaret merkezi olan Gaziantep’te, çok sayıda Siirtliyi kendine çekmiştir. Antep’i, Mersin ve Antalya takip etmektedir. Bu saydığımız son iller de, kalabalık nüfus ve iş potansiyelleri nedeniyle; Siirtlileri cezbetmiştir. Ancak yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük ili olan ve nüfus ve iş imkânları bakımından küçük bir ölçeğe sahip olan Yalova, özellikle son yıllarda Siirt’ten aldığı göçle Siirtli sayısında, İstanbul haricindeki bütün büyük illeri geçmiştir.

-Peki, nedir Siirtlilere Yalova’yı bu kadar cazip hale getiren sebepler. 1999 da çok büyük bir deprem yaşayıp, binlerce insanın hayatını kaybettiği; ekonomik yapısı ve sosyal dokusu büyük zarar gören Yalova, nasıl olur da bu büyük olumsuzluğa rağmen büyük sayıdaki Siirtliyi kendine çekmiştir. Küçük ölçekte bir nüfusa sahip olup, iş imkanları sınırlı olan Yalova’ya Siirtlilerin yerleşmesine en büyük sebep; Yalova’nın Termal ve Armutlu kaplıcaları ile deniz kıyısında yazları çok sıcak olmayan ılıman bir iklime sahip olması, bunun yanı sıra denizi çevreleyen yemyeşil ormanları, sakin ve kafa dinlenecek bir yer olmasıdır. Yoğun bir trafiğinin olmaması ve her yerinin neredeyse yürüme mesafesinde olması da ayrı bir etkendir Tabi en önemli hususlardan biri de; Yalova’nın İstanbul ve Bursa’ya gayet yakın bir konumda olmasıdır. Eskiden beri emekli kenti etiketini almış Yalova, il olmasının ardından önemli sayıda memur ve kamu işçisini kendine çekmiştir. Birçok memur ve işçi; il olduğu için kadroları açık olan Yalova’ya yerleşmiştir.

-Depremin ardından toparlanan Yalova’ya; önemli sayıda Siirtli esnaf ve işadamı gelip iş kurmuştur. Bugün otomotiv sektörünün bütün büyük firma bayilikleri, Siirtlilere aittir. Tabi birçok Siirtli akraba ve tanışları Yalova’da olduğundan, yabancılık çekmeme adına Yalova’ya yerleşmiştir. İstanbul’da yaşayan Siirtlilerin bir kısmı, İstanbul’un kaotik ve yıpratıcı atmosferinden kaçıp; Yalova’ya yerleşmişlerdir. Yalova’nın İstanbul’a çok yakın olması Siirtlilerin Yalova’ya ayak atmasını kolaylaştırmıştır. Yalova’nın gayet turistik bir yer olması; Buraya gezmeye gelen Siirtlilerin sayısını arttırmış, gezmeye gelenlerin bir kısmı; Yalova’yı beğenip,buraya yerleşmişlerdir. Gün geçtikçe hareketlenen Yalova’nın, ticari potansiyeli arttıkça, ticareti iyi bilen Siirtlilerin Yalova’ya teveccühü arttırmaktadır. Daha önceleri yatırım ve rant amaçlı daire ve özellikle arsa alan bazı Siirtlileri; edindikleri bu mülkler, onları Yalova’ya çekmiştir.

-İlerde; Yalova ilinin doğusundaki Altınova ve Taşköprü bölgesindeki sanayi yatırımları ile birlikte, İstanbul’u Yalova’ya bağlayan ve dünyanın en büyük 4.köprüsü olan, Osmangazi Köprüsü ve Bursa-İstanbul otoyol güzergâh bağlantısının oluşturduğu ulaşım imkânları nedeniyle; Yalova nüfusunun kısa sürede ikiye katlanması beklenmektedir. Bu durum Yalova’yı daha da büyük bir cazibe merkezi haline getirerek, muhtemelen çok daha fazla Siirtliyi Yalova’ya çekecektir.

-Gezen, gören ve bilen Siirtliler; Yalova’yı kıymetli bir maden keşfeder gibi keşfetmekle kalmayıp; Yalova’nın gelişmesinde ve ihyasında ciddi katkılar sağlamışlardır. Zira, Siirtliler yerleştikleri bütün yerlere; kendilerinden bir şeyler katarlar. Yalova gibi doğal güzellikler şehrine, Siirtliler gibi doğal, samimi ve güzel insanların yerleşmesi; Yalova’nın değerine değer katmaktadır.