Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Taraf Olan ve Sürekli Taraflı Yazan Gazete ve Gazeteciler

-Şu taraftan ya da

-Şu taraftan ya da bu taraftan olması fark etmeksizin, yanlı tutum sergileyen basın mensuplarının ve bilhassa muhabirlerin objektif olma özelliklerini kaybetmelerinden ötürü, yapacakları haber ve yorumlarda; genel okuyucunun onlara olan güveninde, çok büyük eksilmeler olur. Sözcülüğünü ve savunuculuğunu yaptıkları tarafın hoşuna giden şeyler yazdıkları için, yanlış doğru olmasına bakılmaksızın, bu kesimlerin gözdesi olabilirler. Lakin hedef alıp, adeta durmaksızın saldırdıkları karşı kesimin, nefretini kazanmakla kalmaz: tarafsız ve objektif haber yapılmasını arzulayıp isteyen ortalama okuyucu kitlesinin de gözünden düşerler. Maalesef, böylesi sakat bir meslek anlayışına sahip olan gazeteci ve muhabir sayısı, hiç de az değil.

-Haddızatında; kendi düşünceleri doğrultusunda algı yaptırmak isteyenlerin bir ofisi, bürosu ve şubesi şeklinde; kendilerine finansörlük ya da sponsorluk mekanizmalarıyla sağlanan direkt ya da dolaylı imkân ve kabiliyetlerle, bir şeyler yaptıklarını ve başardıklarını zannetseler de, belirli kimselerin memuru olmaktan öteye geçemezler. Onların peşine takılan okuyucu kitlesi de; sırf onların hoşuna giden şeyler yazdıkları ve duygularını okşadıkları için böylesi bir eğilim içindedirler. Es kazara karşı guruba gidip, orada meslek hayatına devam ettirme kararı veren gazeteci ve yorumculara, bu tarafgir okuyucu kitlesinin bakış ve yaklaşımı anında 180 derece nispetinde değişmektedir. Daha önce hayranlıkla takip ettikleri yazarçizerlere; nefret beslemeye başlar, bir anda bu şartlanmış ya da şartlandırılmış okuyucu kitlesi.

-Değer mi şimdi; bir taraflara tutunup da iş yapalım derken, yalın ve doğru olandan; yalan ve karalamalara yönelmek.

-Oysa aslolan gerçek haber ve yorumlar yapmaktır. Ahlaki ve etik olan da budur. Herkesin ve her kesimin gönlünü kazanmanın yolu; ona buna yamanmadan ve yaranmadan neyse onu yazmaktır. Daha da önemlisi; Allah’ın rızasını kazanmanın yolu, dürüstlükten geçer. Allah bizi dürüst ve salihlerden eylesin. Bir şeyler kazanma ve elde etme adına, yanlış yapanlardan değil.