Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden; Toplumsal Reflekslerimiz Gayet Güçlü, Lakin Süreç Yönetmede Çok Zayıfız

-Duygusal ve aşırı sosyal

-Duygusal ve aşırı sosyal bir millet olduğumuzdan, diyebilirim ki; toplumların olaylara karşı verilen anlık reaksiyonlar açısından,  refleksleri en güçlü olan milletlerden biriyiz.

-Türk Toplumunun bu güçlü yönü ile ilgili olarak verilecek örnekler çoktur. -15 Temmuz darbe ve kalkışma girişimine karşı, 50 milyondan fazla insan canını tehlikeye atıp, bir anda yollara ve meydanlara inerek, dünyada bir başka örneği görülmeyecek şekilde kana bulanmış silahlı hain bir darbeyi, çıplak elleriyle verdiği olağanüstü tepki ve reaksiyonla önleyerek göstermiştir.

-Çok gerekli olduğunda ve şartlar bizi zorlandığında bir anda kenetlenebiliyoruz. Lakin gösterdiğimiz birlik ve beraberlik maalesef çok kısa sürüyor. Kısa bir süre sonra; bırakın birlik içinde yaşantımızı sürdürmeyi, adeta birbirimizin boğazına yapışıp, şu ya da bu sebeple darmadağın bir hal ve tutum sergiliyoruz.

-Oysa bizleri aynı coğrafyada tutan ve sosyal ve siyasal anlamda adeta yoğuran, ekonomik anlamda da geçimimizin sağlanmasına yurtluk eden toprağımız, bir bayrak altında toplandığımız vatanımız; bizi her zaman birlikte hareket etmeye vesile olamaya yeterlidir.

-Tabi ki; yöresel ve bölgesel birtakım coğrafi farklılıklardan ve tarihi bir takım yansımalardan dolayı yaşam şekillerimize yön veren kültürel farklılarımız olabilir, bunun böyle olmasını; coğrafi açıdan, toplumsal bir çeşitlilik ve zenginlik olarak idrak ederek, daha dazla kaynaşıp kenetlenmeliyiz.

–Bir başka önemli bir husus; Düşünce ve fikirlerimizin; farklı farklı olmasıdır. Bu da; insanın fıtratının, yani yaradılışının bir gereği, bakış ve görüş açılarımızın bir sonucudur. -Bu farklılaşmalar; bizim gibi; geniş coğrafyalara yayılmış ve de coğrafi çeşitlilik gösteren geniş toplumlarda fazlaca görülen, gayet olağan bir durumdur. Bu da, sosyal anlamda; enginliğimizi ve zenginliğimizi arttırmaya vesiledir.

-Lakin; bütünsel ve stratejik durumlarda, uzun vadeli olarak birlikte hareket etmeyi ve uzun periyotlar içeren süreç yönetmeyi de öğrenmeli ve bunu çokça önemseyerek ihmal etmemeliyiz.

-Aksi takdirde emperyal güçler başta olmak üzere birilerinin yaptığı uzun vadeli ve kapsamlı planların birer parçası ve konu mankeni olarak oradan oraya sürüklenir dururuz.