Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Türkiye, Göründüğünden Çok Daha Büyük Bir Ülke

-Aşağı yukarı kayda değer

-Aşağı yukarı kayda değer 200 civarında ülkenin bulunduğu dünyada, G20 Teşkilatında olup, dünyanın en güçlü ve önde gelen 20 ülkesinden biri olan Türkiye; her ne kadar ekonomik hacim ve büyüklük bakımından 16. veya 17.sıralarda görünse de, aslında bulunduğu yerden çok daha fazla bir etki potansiyeline sahiptir.

-Son yüzyılların, dünyadaki en büyük 2-3 imparatorluğundan birisi olan Osmanlının bakiyesi olan Türkiye, yakın zamanlara kadar Osmanlı tarafından yönetilmiş Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Balkanlar gibi geniş bir coğrafyanın merkezi durumunda idi ve İstanbul dünyanın en önemli 3-4 başkentinden biriydi.

-Özellikle Rusya’nın idaresindeki Sovyetler Birliği ve yine Rusya’nın güdümündeki; tıpkı NATO gibi dünyanın en büyük askeri teşkilatlarından biri olan Varşova Paktı dağıldıktan sonra, Türkiye ile akraba olan ve aynı kültüre mensup Orta Asya ve Kafkasya’daki Türki Cumhuriyetler 1990 yıllarının başlarından itibaren bağımsız hale geçince, bir dönem her ne kadar Rusya’dan çekinseler de gönül coğrafyalarının merkezinde gördükleri Türkiye’yi, abi ve hami ülke olarak görüp, Türkiye’ye yanaştılar.

-Aslında, aynı kültürün bütününü oluşturan; Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan ile Yugoslavya dağıldıktan sonra ortaya çıkan Balkan coğrafyasındaki Kosova ve Bosna-Hersek ülkeleri Türkiye’nin etkisi altına, tabiri caizse Türkiye’nin kanatlarının altına girmişlerdir. Sırpların ve kısmen Hırvatların baskı ve zulmüne karşı Bosna ve Kosova’yı koruyan ülke Türkiye olmuştur.

-Bugün Afganistan’dan, Katar’a, Kosova’dan Somali’ye kadar birçok ülkede Türk askeri üsleri bulunmaktadır ve bu ülkelerin güvenliğini büyük oranda Türkiye sağlamaktadır.

-Kuzey Kıbrıs Federe devletini 1974’ten bu yana 40 bin civarında askeri ile Türkiye korumaktadır. Garantörü olduğumuz Kıbrıs’taki Türkleri, Rumların yaptığı soykırımlardan Türkiye kurtarmıştır ve halen Kuzey Kıbrıs’ın savunması Türkiye tarafından gerçekleştirilmektedir.

-Türkiye’nin bulunduğu merkezi konumdan dolayı; eskiden İpek Yolu ve Baharat yolu olarak adlandırılan ticaret yollarının tıpkı Anadolu ve Trakya’da kesişmesi gibi, halen Asya-Avrupa-Afrika eksenindeki ticaret yolları; aktif olarak Türkiye’de birleşip, buradan dağılmaktadırlar.

-Türkiye, Rusya, Kafkasya, Orta Asya ve Ortadoğu’daki doğal gaz ve petrolün Avrupa’ya ulaştırılması açısından bir enerji koridoru olmasının ötesinde, bir dağıtım santrali durumundadır. Bu da Türkiye’nin ekonomik anlamda etkinliğini arttırmaktadır.

-Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere; Türkiye adeta bir buzdağı gibidir ve görünen kısmından çok daha geniş bir tabana ve yayılım alanına sahiptir.

-Bunda Türkiye’nin gayet uygun jeopolitik bir konuma sahip olmasının yanı sıra, Selçuklu ve Osmanlıdan bu yana gelen yaklaşık bin yıllık tarihi bir derinliğinin etkileri ve yaklaşık 4. yüzyıldan başlayarak, Dünyanın dört bir tarafına yayılan Türk göçünün büyük etkileri vardır.