Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden: Yazacak, O Kadar Çok Mevzu Var ki

-Yazacak o kadar çok

-Yazacak o kadar çok şey var ki, ülkemizde; neyi yazsamdan çok, neyi yazmazsam noktasına geliyor insan.

-Bu ülkemizin derdiyle, neşesiyle, kederiyle ve sevinci ile nasıl zengin bir yurt olduğunu gösteriyor; iyisiyle kötüsüyle her şey harmanlanmış bir durumda.

-İyi bir şeyden bahsedeyim derken; bir bakıyorsun ki, kötü şeyler de çokça giriyorlar araya veya tam tersini yaparken, yani olumsuz şeyler mevzu bahis iken; güzel ve iyi şeyler de olmuyor değil.

-İster istemez sen de; hem nalına hem de mıhına vuruyorsun.

-Ayrıca öyle bir karmaşa yaşanıyor ki, ülkemizde; bir konudan girip başka bir konudan çıkıyorsun. Her şey o kadar iç içe girmiş ve adeta bir yumak halinde birbiriyle bağlantılı ve ilintili ki; mecburen böyle oluyor. Bir konudan girip, başka konulara çıkarken, konu dağılmasın diye; bu sefer konu ayıklamaya başlıyorsun.

-Bir de; mayınlı bölgeler var, toplumun sinir uçlarına dokunan. Onları da; fitne ve polemik olmasın diye, gündeminden çıkarıyorsun. Şayet yapıcı bir kişi isen; yıkıcı ve tahripkâr her konudan kaçıyorsun. İster istemez, burada da; ciddi bir ayıklanma oluyor.

-Sahih ve somut olmayan, afaki olay ve olgular da; sende yer bulamıyor ve zengin menünün yazılmayanlar kısmında kalıyor.

-Öte yandan, yol gösterici ve faydalı müşahhas konular ise; listenin başlarında yer buluyor kendine.

-Salt gündemi takip etme adına, adet olmuş şekliyle, herkesin yazmak için kaleme sarıldığı konular da, rutinde kaldığı için listenin dışına çıkabiliyor.

-Sipariş üzerine yazanlardan değilsen. Sana empoze edilmek istenen birçok konuyu da, tercihlerden siliyorsun.

-Bir de; okuyucuyu bıktırmama adına, benzer mevzuları; Siirt Arapçasındaki, “Ebi, hılu, hılu” deyimindeki hassasiyete dikkat ederek, bir bir azaltıp duruyorsun. Haliyle, okuyucuyu fazla sıkmama adına, bunu yapmak zorundasın.

-Öyle ya da böyle; azalıp daralıp, sınırlı bir sayıya düşüyor, yazılacaklar.