Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden; Yazı Sabırsızlıkla Bekliyorduk, İşte Tüm Kavuruculuğu ile Geldi

-Milyonlarca öğrenci; okullar tatil

-Milyonlarca öğrenci; okullar tatil olsun da, nefeslenip uzun soluklu dinlenebilsinler diye, yazlıkçılar; sezonu açıp yazlığa  gidebilmek için, çocuklar ve gençler yüzebilmek, yaşlılar güneşlenmek için, aileler kış bitsin de yakacak derdi kalmasın diye, çiftçiler hasat için, dondurmacılar dondurma satmak için, buzdolapçılar, klimacılar; velhasıl herkes kendine göre bir istek ve niyetle yazın gelmesini dört gözle bekliyordu.

-Dünyanın uzay boşluğundaki eksen eğikliğinden dolayı; bizim gibi Orta kuşak ülkelerinde, mevsimler periyodik biçimde ve belirli bir takvim dahilinde yaşanmaktadır. Bu durum gayet olağan. Zira, Dünya; ilginç bir biçimde, adeta İtalya’nın meşhur eğik kulesi Pisa Kulesi gibi, aşağı yukarı 23 derecelik bir eksen eğikliğine sahip olduğu için, güneş ışınları; dönemsel olarak bizim bulunduğumuz Kuzey Yarı Küreye daha dik biçimde gelerek, Hazirandan itibaren daha fazla ısınmamıza sebep oluyor.

-Bu yıl; kış fazla soğuk yapmadı, birçok yerde doğru dürüst kar yağmadı bile. Bahar ise; serin geçip, çok kısa sürdü.

-Derken, sıcaklar birden bastırdı. Yaz; en kuvvetli haliyle yaşanmaya başlandı.

-Kentlerdeki beton yığınları ve atmosferin yapısının bozulmasından dolayı; şimdiki yazlar, bu denli şiddetli yaşanıp, bunalttıkça bunaltıyor.

-Binalar; tava misali içindekileri kavuruyor.

-Siirt gibi, yazı zaten sıcak geçen memleketlerde; yaz boyu bol sıvı tüketip, güneş ışınlarına fazla maruz kalmamaya özen gösterelim.