Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden:Olanın Olmayana, Bilenin İsi Bilmeyene Borcu Vardır

Bazı zenginlerde görüldüğü üzere; parasından ve malından muhtaç ve biçarelere vermekte cimrilik yapıldığı gibi, bilgili olduğu halde,bu bilgisinden insanları yeterince faydalandırmayan alim ve bilim adamları var,malesef.

Bazı zenginlerde görüldüğü üzere;

Hakeza;malından kibirlenerek gösteriş yapa yapa verenler olduğu gibi, bilgisi az olan insanlara karşı böbürlenen ve sahip olduğu bazı bilgilere yaslanarak kendi aklını aşırı beğenip; diğer insanları küçümseyen, ilim ve bilim adamları var. Oysa zenginlik de, ilim ve bilgi sahibi olmak da beraberinde ağır bir mesuliyet getirmektedir. Ben kendimden örnek verecek olursam; bir Coğrafya öğretmeni olarak bilgi ve birikimleri öğrencilerime en iyi şekilde aktarmak ve öğretmek durumundayım. Aslında bununla da kalmayıp;deprem,çevre sorunları ve daha bir çok konudaki bilgilerimi, dolaylı biçimde de olsa; birçok sohbet ortamında ve günümüzde oluşan sosyal medya mecralarında; okul okuyamamış yetişkinler başta olmak üzere, toplumla paylaşmak açısından; kendimi,hep sorumlu ve yükümlü görmüşümdür.

Mesela;You Tube’ta depremlerin vereceği zararların artışında rol oynayan diri Fay hatları ve Zemin yapısı ile ilgili olarak; günümüzde yaşadığım Yalova ve daha önce jeomorfolojisini araştırdığım Bornova hakkında, kısa bir anlatım videosu. Yine;petrol zenginliğiyle ilgili olarak;Silopi ve Şırnak ile Eruh’taki yüksek potansiyelleri anlatıp,yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştığım başka bir video oluşturup,kanalımda yayınladım.

Facebook ta da; Türkiyenin konum avantajları, zenginlikleri ve daha birçok konuda kısa yazılar oluşturmuştum. Daha da oluşturup; paylaşmayı düşünüyorum,İnşallah. -Türkiye’nin en büyük çevre teşkilatı olan Tema’nın kurucusu ve onursal başkanı merhum namı diğer adı “Toprak Dede” olan, Hayrettin Karaca ile sohbet ve teşriki mesailerimizde; Hayrettin Karaca Bey; sürekli surette,bilgi paylaşılmakla eksilmez, başkalarına aktardığın bilgiler senden silinmez,paylaştıklarının başkalarınca paylaşmasıyla; katlanarak büyür, derdi. Sözün özü;malda da bilgide de cimri olmanın büyük vebali vardır. Allah kimseyi;parasının ve malının aşığı ve esiri etmesin. Allah kimseyi;bildiğini kendine saklayan hayırsız bencillerden eylemesin.