Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Murat Akdemir’in Kaleminden:Siirtlilerin Rağbet Ettikleri Yalova’nın, Artıları ve Eksileri

-Yalova, herşeyden önce; konum

-Yalova, herşeyden önce; konum ve iklim yapısı açısından yerleşmeye ve yaşamaya çok elverişli bir ildir.
-Marmara Denizinin güneydoğu kıyısında yer alan Yalova; İstanbul, Bursa ve İzmit gibi önemli ve hareketli 3 büyük kentin tam ortasında olduğu için gayet avantajlı bir konuma sahiptir. Her 3 kente de Yalova’dan 1 saat bile sürmeyen kısa bir zamanda ulaşmak mümkündür.
-Yalova’nın en büyük artılarından biri, Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi olan Marmara gibi yoğun nüfuslu bir bölgede olmasına rağmen, gayet sakin bir şehir olmasıdır.

-Marmara’nın incisi olarak adlandırılan Yalova, Türkiye’nin en Turistik lokasyonlarından biridir.

-Seçkin kaplıcaları ile bir Termal kent olan Yalova, Çınarcık ve Armutlu başta olmak üzere, Çiftlikköy, Esenköy ve Koru sahillerindeki uzun kumsalları nedeniyle deniz kenti ve su kenti, çevresini saran Samanlı Dağları boyunca kesintisiz bir biçimde boylu boyunca uzanan ormanlardan dolayı da bir doğa kentidir. Dağ yamaçlarındaki ormanların içinden denize doğru uzanan çok sayıda dereye sahip olan yalova, tepelerdeki deniz seyir yerlerinin yanı sıra, çok sayıda mesire (piknik) alanına sahiptir. Denizin güzelliğinin eşliğinde, ya da şırıl şırıl akan dere boylarında, orman içi piknik alanlarının sayıları çok fazladır.
-Siirt’ten olduğu gibi, Türkiye’nin dört bir tarafından göç alan Yalova, başta Arap ülkelerinden olmak üzere, Balkan ülkeleri ve Rusya çevresinden de çok göç almaktadır. Bu yönüyle Yalova, farklı kültürdeki insanların sükunet içinde yaşadığı gayet renkli ve çok çeşitli sosyal yapısıyla, tam bir kültür mozaiğidir.
-Sakin yapısının yanı sıra, yaz aylarında yaşanan turizm yoğunluğundan dolayı, dönemsel olarak gayet canlı ve hareketli bir şehirdir.

– Tarım açısından gayet elverişli olan iklimi sayesinde, Yalova meyve ve sebze bakımından çok zengindir. Özellikle rokasından dere ve tere otlarına varıncaya kadar, taptaze sebzelerin yetişmesi, Yalova’da yaşayanlara sağlıklı beslenme adına bir avantajdır. Et ağırlıklı beslenen Siirtliler, belirli yaşa geldikleri zaman sağlık açısından altında kaldıkları riskleri, Yalova’daki yeşillikleri bolca tüketerek azaltmaktadırlar. Yalova’nın yanı başındaki Gemlik ve Orhangazi’de yetişen sofralık zeytinler ve köylerinde üretilen zeytinyağlarına da kolay ulaşmak, Yalova’da yaşayan insanların sağlıkları açısından sayılabilecek artılardan birisidir.
-Yazların serin geçmesi, Yalova’da yaşayan Siirtliler açısından en büyük artılardandır.
-Yalova ve çevresinde yaşayan Siirtlilerin çok olması da Yalova’nın artılarındandır.
-Bu kadar olumlu yönü olan Yalova’nın, gelelim eksi taraflarına; Yalova’nın en olumsuz yanı, fay kuşaklarıyla çevrili olduğu için ve zemin yapısı kötü olduğu için, yaşanabilecek depremlerde olabilecek büyük yıkımlardır. Nitekim 1999 yılındaki Marmara depreminde en büyük yıkımlar Yalova’da yaşanmış ve 5 bin civarında insan bu depremde can vermiştir.
-Yalova’nın kıyısındaki denizden ve çevresindeki ormandan kaynaklanan ve yıl boyunca görülen nemli hava, sıcak ve kuru bir iklime alışmış olan Siirt’lileri özellikle yaşlılık döneminde romatizmal ya da solunumla ilgili birtakım sağlık sorunları itibariyle rahatsız etmektedir.
-Yalova’nın en olumsuz taraflarından biri, turistik yapısından ve çok rağbet görmesinden dolayı, görülen anormal hayat pahalılığıdır. Başta konut fiyatları olmak üzere, yeme içme, et fiyatları, herhangi bir yerinde içilecek çay veya meşrubat hatta herhangi bir araç gerecin tamir fiyatı vs. Siirt’e göre çok daha pahalıdır.