Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirtli Hemşerimiz Yargıcı’nın Büyük Başarısı

AKIL FİKİR YAYINLARINDAN 10 YILDA 500 ESER

AKIL FİKİR YAYINLARINDAN 10

Ortakları arasında hemşerimiz Fatma Eslem Yargıcı’nın da yer aldığı Akıl Fikir Yayınları, kültür dünyamıza kıymetli çalışmalar ve önemli eserler kazandırıyor. Yayın evi ulaşılması zor bir başarı elde ederek on yılda 500 eseri edebiyat dünyamıza kazandırdı. Aralarında Siirtli bir çok hemşerimizin de eseri yer aşıyor. Özellikle tarih ve edebiyat severlerin ilgiyle takip ettiği yayınlar pek çok yerde bulunamayacak bir zenginliğe sahiptir diyen Yargıcı “Yayınevleri eserleri, yazarları ve seçimleriyle belli bir pozisyonda konumlanır. Akıl Fikir yayınları olarak kuruluş gayemizi “Kitap Okuma ve Kitap Okutma Sevdası” şeklinde özetleyebiliriz.
Geçen 10 yıl zarfında her yaştan 200’ün üzerinde yazarımızın eseri okuyucularımızla buluştu. 500’ü aşkın eser kitap haline geldi. 5’ten çok eseri yayınevimizde basılan yazarlarımıza bakarsak 73 eserle Ziya Şakir’in başı çektiğini söyleyebiliriz.
Siirtli Yazarlar
Siirtli yazarlarında pek çok eseri de listemizde mevcut bulunuyor:
• Ömer Obuz’un Siirt’in Cumhuriyet Serüveni (1923-1950) Gelenek, Modernite, Milli Kimlik;
• Siirtli emekli hakim Orhan Yardım’ın gözleri görmeyen ama yaptıkları ve yaşadıklarıyla örnek olan babasını ve bu kıymetli hocanın sosyal hayatıyla birlikte Siirt’i de anlattığı Babamız adlı Siirt klâsiği;
• Şair M. Sait Yıldırımer Bir Ressamın Şiir Defteri (Ammo Berho) ve Bir Sanattır Yaşamak eserlerinin basılması bize nasip oldu.
• Gazeteci-Edebiyatçı hocamız Mehmet Nuri Yardım’ın 12 eseri de yayınevimizin edebiyat alanında birbirinden kıymetli her yaştan ve her zaman okunası kültür klasikleri… Günümüzün Karacaoğlan’ı Zeki Akdağ, Unutulmayan Edebiyatçılar, Kediname, Cancağızım Ömer,  İstiklal Marşı’nın Bülbülü Mehmed Akif Ersoy, Kelam ve Kalem, Tebessüm Hakkımız, Yazı Masası, Bilge Ozan Aşık Veysel Şatıroğlu, Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hatıraları, Kalem Efendileri, Romancılar Konuşuyor isimli eserleri Akıl Fikir listesinde yer alıyor.
• Diğer bir Siirtli yazarımız ise İbrahim Hakkı Hazretlerinin ve Fakirullah Hazretlerinin soyundan gelen Masum Aydın’dır. Moğol felâketi (İbnül Esir), Hallac-ı Mansur (İbni Kesir), Unsere Pflıchten Gegenüber Allah (Gott) Und Den Menschen, İnsan-ı Kamil ve Zamanın Fitnelerinden Korunmak (Erzurumlu İbrahim Hakkı), Şeyh İsmail Fakirullah Hazretleri’nin Biyografisi ve Hikmetli Sözleri ( Erzurumlu İbrahim Hakkı), İslamiyet’te Kadının Yeri (Müşir Şeyh Hüseyin KIDVAY), İslam’a Göre Savaş-Barış ve Hükümleri (Sadrazam Gazi Ahmed Muhtar Paşa) eserleriyle yayınevimizin kültür dünyasını zenginleştirmiştir. Dört halife döneminden son Osmanlı halifesine kadar İslam dinimizin bütün halifelerini yazdığı ve üç cilt halinde yayınlanacak Halifeler Tarihi’nin yayına hazırlama süreci devam etmektedir.
Usta yazarlar Sabahat Emir, Gürbüz Azak, Uğur Canbolat, Muhterem Yüceyılmaz, Ünal Sakman, İhsan Kurt, Şerif Aydemir, Prof. Dr. Durali Yılmaz, Prof. Dr. Cihan Okuyucu, , Süleyman Lokmacı, Prof. Dr. Mehmet İsmail, Mehmet Maksudoğlu, Prof. Dr. Süleyman Doğan hocalarımızın birbirinden kıymetli özgün hikâye, roman ve fikir eserleri yayınevimizde…
Yaşayan Ayasofya, Osmanlı Saray Mutfağı gibi güncel karakteristik eserlerimiz fuarlarda ilgi çekiyor…
Çevre, Anadolu kültürü ve medeniyetimize dair izlerin, hatıraların işlendiği kitaplarımız da bu konulara duyarlı olan araştırmacıların dikkatinde… Müzik Terimleri Sözlüğü, Seci ve Kafiye Sözlüğü (2 Cilt), Mükemmel Osmanlı Lügati’nin Açıklamalı Çevirisi (2 cilt), Edebi Terimler Sözlüğü ve Çoban Terimleri Sözlüğü gibi sözlüklerimiz var.
500. kitabımız Halit Refiğ’in Tek Umut Türkiye isimli eseri oldu.
Oğuz Çetinoğlu’nun Turgut Özal dönemi efsane isimlerinden ağabeyi Hulûsi Bey için hazırladığı  Seçkinlerden Bir Seçkin Hulûsi Çetinoğlu, önemli bir kitap…
Hikâyeleriyle Türkiye’nin Gogol’u diye isimlendirilen Şerif Aydemir’in Shakespeare’in  Koryolanus Faciası isimli trajedisini romanlaştırdığı aynı isimli eser de da keza her yaştan okuyucuyu sarsacak ve düşündürecek bir eser…” dedi.