Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirtli Hukukçu Hemşerimiz Ahmet Can’ın Kaleminden: Filistin Dramı ve Fransa

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından Filistin halkını destekleyen tüm gösterileri yasaklayan bir talimat yayımlandı. Bir dernek tarafından anılan talimatın uygulanmasının durdurulması amacıyla Fransa Danıştay’ına başvuru yapıldı.

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından

Fransa Danıştay’ı 7 Ekim 2023 tarihinde Hamas üyeleri tarafından İsrail topraklarında gerçekleştirilen saldırıların ardından Orta Doğu’da hâlihazırda devam etmekte olan çatışmaların Fransa topraklarında gerilimin yeniden canlanmasına neden olabileceğini ve bu durumun kamu düzeninin bozulmasına yol açmasının muhtemel olduğunu belirterek anılan talimatnamenin gösteri ve ifade özgürlüğünü ciddi ve açık bir şekilde ihlal etmediğine karar verdi.

Bu karar, Fransa’da sözüm ona kendi âli menfaatleri mevzu bahis olduğunda erklerin nasıl bir ahenk içinde hareket ettiğini göstermektedir. Mazlum insanlar lehine yapılması istenen barışçıl eylemleri önlemek adına ileri sürülen kamu düzeni gerekçesinin yüksek mahkeme tarafından benimsenmesi, Fransa’da yargı bağımsızlığına gölge düşürmüştür. Bu durum muhtemelen “Yasaların Ruhu” adlı eserinde yargının, yasama ve yürütme erklerinden bağımsız olmaması durumunda özgürlükten bahsetmenin mümkün olamayacağını ileri süren Fransız düşünür Montesquieu’nun da kemiklerini sızlatmıştır.

Esasen bu karar, Avrupa’nın özgürlüklere iki yüzlü yaklaşımının da bir emaresidir. Avrupa’nın ortasında Kuran-ı Kerim’in yakılmasını ifade özgürlüğü kapsamında gören batının; zulme uğrayan Müslüman olunca görmez, duymaz ve bilmez tavrı yeni bir ameliye değildir. Gazze’deki Filistinlilerin “ya bombalar altında ölüm ya da büyük sürgün” seçenekleri arasında bırakılması uluslararası toplumun utancı olacak bir trajedidir. Hamas tarafından İsrail’e yapılan saldırıdan söz ederek Filistinlilerin özgürlüklerini göz ardı eden Fransız Danıştay’ının bu tavrı, hukuk tarihine kara bir leke olarak düşmüştür.

Zalimlerin akıbetine ilişkin Ziya Paşa’nın şu veciz beytinde belirtilen durumun tez zamanda tecelli etmesi ümidiyle…

Zâlimlere bir gün dedirir kudret-i mevlâ
Tallahi lekad âserakellâhu aleynâ…

Ahmet CAN