Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SİİRTLİLER MUTLU MU?

Türkiye İstatistik Kurumu ülkemizdeki mutluluk haritasını açıkladı. Ülke genelinde en mutlu iller sıralamasında Siirt ilk on il arasına girdi.
Çevremde ki bir çok insan bu sonuca itiraz etti. Hatta böyle sonuç olur mu diyerek Siirt’te yaşadığımız sorunları bir bir sıralayarak tepkilerini dile getirenler oldu.
İlk bakışta doğru bir bakış açısı. İşsizlik deseniz had safhada. Ülke ortalamasının üç katından fazla. Büyük çoğunluğu genç yaşta on binlerce insan. Çoğunun bir çay evinde oturup çay içecek parası olmadığı için arkadaşlarıyla iki laf etmekten bile mahrum.
Ulaşım derseniz sorun bir değil, birden çok. Demiryolu’na olan özlem 80 yıldır devam ediyor. Karayolları’nda bir yolun yapımı bazen 20-30 yıla kadar sürebiliyor.
Hava ulaşımı derseniz tam bir çıkmaz. Tam bir “ Ne Yaşar, ne Yaşamaz “ misali hava limanımız var. Ama tarifeli seferlerin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini ancak Allah biliyor.
Yani burada ki tarifeli seferlere güvenip planlama yaptığınız da büyük bir ihtimalle hüsrana uğrayacaksınız.
Daha birçok alanda çok sayıda sorun sıralanabilir. Peki bu durum da. TÜIK in bu verisi tepki gösterenlerin belirttiği gibi gerçeği yansıtmıyor mu?
Bana göre hayır.
Bu sonuç doğru. Bu tespitim ilk etapta çelişkili gibi görünüyor. Bunca soruna rağmen bu insanlar nasıl mutlu olabiliyor diye insan kendi kendisine soruyor.
Ama aslında değil.İşin sır noktası Siirt insanın yapısında yatıyor.
Her zaman belirttiğim gibi Siirt insanı kanaati seviyor. Azla yetinmeyi ve çok küçük şeylerden bile mutlu olmayı biliyor.
Dolayısıyla TÜİK’in bu tespiti bir gerçeği yansıtıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER