Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

SİİRTLİLERE, HİÇ Mİ VEFA BORCUNUZ YOK!

Geçtiğimiz hafta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tokat’ın yeni havalimanı’nın açılışı yapıldı. Öncelikle, Tokatlılar için hayırlı hizmetlere vesile olsun diyoruz. İhtiyaç varsa, elbette havalimanı yapılacaktır. Bizim bu konuda bir derdimiz, bir sorunumuz yok.

Tokat’tın zaten bir havalimanı vardı. Tokat-Turhal kara yolu Pazar kavşağında 1995 yılında yapılan havalimanı, 2001’de bazı sorunlar nedeniyle uçuşlara kapatılmış, 2006’da tekrar hizmet vermeye başlamış, havalimanında 2008 yılında durdurulan uçuşlar, 2010’da yeniden başlatılmıştı.

Ancak, Havalimanındaki tarifeli uçuşlar, 2017 yılının Nisan ayından bu yana yapılamıyordu. Pist ve altyapı sorunları nedeniyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı havalimanının yakınlarındaki Küçükbağlar köyündeki caminin minaresi de uçuş güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle 2008 yılında kısaltılmıştı.

Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği yeni havalimanının apronu, 7 uçak park kapasiteli. Yaklaşık 550 milyon liraya mal olan Yeni Tokat Havalimanı’nın faaliyete geçmesiyle tarım kenti olan Tokat’ta ihracatın da artması öngörülüyor. Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olan yeni havalimanının hizmete girmesiyle Tokatlılar, uçak yolculuğu için artık çevre illere gitmek zorunda kalmayacak.

Yeni havalimanı altyapı projesi kapsamında pist, apron, taksi yolu, çevre güvenlik duvarı, çevre güvenlik yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonunun inşaatı da tamamlanmış bulunmakta.

Tokat Havalimanının durumu Siirt Havalimanını anımsattı. Bilindiği gibi 1992’li yıllarda Siirt Özel İdaresinin imkânlarıyla inşa edilen Siirt Havalimanı Siirt Üniversitesinin yakınlarında bir yerde kurulmuştur. Zaman zaman açılan, zaman zaman kapatılan, büyük yolcu uçaklarının riskli diye iniş ve kalkış yapmadıkları bir havalimanı! Siirt’e yeni bir havalimanının yapılması konusunda sürekli sözler verilmekte, ancak, verilen sözlerin hiç biri gerçekleşmemektedir.

Oysa, eski ilçelerimizden Şırnak’a bile havalimanı kurulmuş bulunmakta. Yine eski ilçelerimizden Batman da modern bir havalimanına kavuşturulmuş bulunmaktadır. Yani, eski  ilçelerimiz olan Batman ve Şırnak illeri Havalimanlarına sahip olurlarken, Siirt’in hava alanından yoksun oluşu, kulağın boynuzu geçmesine benzemektedir. Sözde, bizim de bir hava alanımız var. Ancak, uluslararası kriterlere uygun olmadığı belirtilerek, yıllarca kapalı tutuldu. Hava Alanımıza, THY seferler düzenlemekten hala imtina etmekte.

Doğrusunu isterseniz Şırnak ve Batman Milletvekillerini, gerçekten kutluyoruz. Zoru başardılar ve İllerine bir havalimanı kazandırdılar. Siirt olarak, biz de hep hizmet bekledik. Sorunlarımıza çâre olur ümidiyle, bin hileyle bin dalavereyle  2002 genel seçimlerinde, İlimiz sonuçlarını iptâl ettirerek, şantiye yerine çevirir ümidiyle AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yüzde 85 oyla Milletvekilimiz seçtik, kendisine  Başbakanlık ve dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı yolunu açtık. Amma velâkin, uluslararası standartlarda bir hava alanı bile bize çok görüldü!

Elbette ki, AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ne uzun boyu, ne kara kaşı, ne de kara gözü için milletvekili seçmemiştik. Hatta, “ENİŞTEMİZ!” olduğu için seçtiğimizi söylersek yalan olur. Sadece ve sadece, Siirt’e hizmet eder umuduyla Milletvekili yaptık ve siyasette yolunu açtık. Amma gelin görün ki, eski ilçelerimiz  Şırnak ve Batman havalimanlarına kavuşmuşken ve son olarak Tokat havaalanı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından anlı-şanlı törenlerle hizmete açılmışken, Milletvekillerimize (eski Milletvekilimiz olarak AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan dahil) seslenerek diyoruz ki eski ilçelerimiz  Batman ve Şırnak’ı Havalimanlarına kavuşturdunuz. Hayırlı olsun. Şimdi de Tokat Havalimanını hizmete sokmakla övünüyorsunuz. İyi de, Zat-ı Devletinize siyasette ilerleme yolunu açan Siirt’e de havalimanı kurulması yolunda hiç mi bir emriniz olmayacak…

Biliyoruz ki, emir verseniz olmaması ihtimali zaten yoktur. Sizi milletvekili seçen, siyaset yolunuzu açan Siirtlilere hiç mi bir vefa borcunuz yok!

ANEKDOT

Kime iyilik yaptıysa ilk tekmeyi onlardan yiyen Siirtliye bir dostu söylemiş:

-Falanca kişi senin işine taş koyacakmış, haberin olsun! Dikkatli ol!

Siirtli cevap vermiş:

-Ondan bana zarar gelmez. Ona hiçbir iyilikte bulunmadım ki…

TAŞLAMA

VEFA, İSTANBUL’DAKİ

BİR SEMTİN ADI BİL Kİ

VEFASIZLAR ORADA

CİRT ATMADALAR BELLİ

BİZDE (EBULVEFA) VAR

HEM ŞEHRİN GİRİŞİNDE

VEFALI İNSANLARI

GÖRMEDİK TÜRBESİNDE

VEFALI OLMAK İYİ

VEFALI DOST BULMALI

DOST BİLDİĞİN VEFASIZ

ÇIKARSA NE YAPMALI

BEN (ŞEYH EBUL VEFA)NIN

TORUNUYUM BELLİDİR

AHDE VEFLI OLMAK

İNSANLIK GEREĞİDİR

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER