Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

SİİRTLİLERİN HÜZÜN BAYRAMI!

Pazar günü mübarek Kurban Bayramının birinci günüdür. Acaba,   milletçe Bayram atmosferine uygun  durumda mıyız. Yoksa, Siirt Arapçamızdaki tabirimizle bir (İD IL HIZEN = (HÜZÜN BAYRAMI) daha mı yaşayacağız!

Biz Siirtlilerin geçmişe ait gelenek ve göreneklerimiz çoktur. Zaman içinde bunların çoğu terk edilmiştir. Bu gelenek ve göreneklerimizden biri de  (ID’IL HIZEN)  olarak tabir edilenidir.

Geçmiş yıllarda herhangi bir ailenin Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasında bir mevtası olursa, o aile için o yılın KURBAN BAYRAMI (İD’IL HIZEN) olurdu. Herhangi bir Siirtli Kurban Bayramından sonra ve Ramazan Bayramından önce vefat etse, o aile için de yine o yılın  RAMAZAN BAYRAMI (İD’IL HIZEN) idi.

(Id’ıl Hızen)in Türkçe karşılığı (HÜZÜN BAYRAMI) demektir. O yıllarda muhtemelen nüfusu 10-15 bin dolaylarında olan Şehrimizde, Siirtli atalarımız, (Biz bayram yaparken, falanca komşumuzun, filanca akrabamızın yıl içinde mevtası vardı. Gidelim de, onu teselli edelim) düşüncesiyle ziyaret ederlerdi. Zaten, mevta sahibi de, böyle ziyaretlere hazırlıklı olur, tıpkı taziyelerde olduğu gibi, evinin kapısını açık tutardı. Neyse ki, nüfusun 150 binlere dayandığı, köylerden Şehre göçenlerle kültür erozyonuna uğrayan Şehrimizde bu adet artık unutulmuş ve tedavülden kalkmıştır!

Bu anlamda ele alındığında, Türkiye genelinde maalesef Pazar günü idrak edilecek Bayram da bir HÜZÜN BAYRAMIDIR.  HEM DE MİLYONLAR İÇİN…

Bir yanda işsizler ordusu, bir yanda 10 bin TL maaşa talim eden emekliler. 17 bin TL’ye mahkum bırakılan asgari ücretliler, hâlâ kendilerine ev verilmeyi bekleyen depremzedeler. Bütün bunlara tüy diken Filistin/Gazze sorunu!

Evet, milletçe bir HÜZÜN BAYRAMINI DAHA İDRAK EDECEĞİMİZ GERÇEĞİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ.

Biz Siirtlilerin (İD’IL HIZEN)  Geleneği Türkiye geneline şamil kılınsaydı, bu durumda, ülkemiz genelinde  HÜZÜN  BAYRAMI ÇADIRLARI  kurmamız gerekecekti.

Bu gerçekler karşısında, (Ya Rabbi, bundan sonra olsun, BAYRAMLARIMIZI GERÇEK BAYRAM SEVİNCİYLE YAŞANACAK BAYRAMLARDAN EYLE!) diye dua etmekten başka elimizden ne gelir!

İnsanlarımıza, bunca acıları tattırmaya sebep olanlara BİNLERCE LANET!

ANEKDOT

Nasrettin Hoca Merhum, görmediği bir hatunlu evlendirilmişti. Gerdek gecesi yüzünü gördüğü çirkin kadından bir an evvel kurtulmak için, evinin yanındaki dükkânına gitmişti. O sırada, iş yerine birkaç kadın girerek:

Hoca Efendi, mahallede bir taziye evi var. Acaba ev nerede?

Diye sormuşlar. Hoca da, kendi evini tarif etmiş. Evin yolunu tutan kadınlar, az sonra geri gelmişler. Hoca’ya çıkışmışlar:

Hoca efendi, biz sana taziye evini sorduk, sen bizi düğün evine gönderdin. Bu ne iştir!

Demişler. Hoca dertli dertli cevap vermiş:

Ölü evindeki taziye 3 gün sonra bitecek. Gittiğiniz evdeki taziye ise ömür boyu sürecek.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER