REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KALDIRIMLARA DA BİR EL ATILSA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KALDIRIMLARA DA BİR EL ATILSA
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
06 Ağustos 2018 - 14:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in belediyecilik alanında müzmin sorunları var. Çoğunluğu  40-50 yıl öncesinden başlayan sorunlar. Küçüklüğümde belediye zabıtası  yada bir belediye yetkilisi geldiğinde herkes çekiniyordu. Sokakta en ufak bir çalışma yaptığınızda bile belediyeden izin almadan yapamıyordunuz. Arabanın giremediği bir sokakta bulunan evimizin tıkanan kanalizasyon bağlantısı için belediyeden izin aldığımızı ve sokağa vereceğimiz zarar için belli bir bedel ödediğimizi hatırlıyorum.

Yine yaptıracağımız evin balkonunu ruhsata aykırı olarak  odanın içine kattığımız için çektiğimiz sıkıntıları dün gibi hatırlıyorum. 1980 li yıllara doğru maalesef bu durum değişti. 12 Eylül darbesi bile gidişatı durduramadı ve bu  günlere geldik.

Yeni dönemde belediye yetkilileri imar konusunda oldukça hassas bir tutum sergiliyor. Zaman zaman eleştirilere de maruz kalıyorlar. Bu tutumun hakkaniyete uygun, birilerini mağdur etmeden sürdürülmesinde elbette yarar vardır.

Son dönemde belediyemiz tarafından geçmiş yıllarda yapılan yanlışlıkları, ihmalleri gidermeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Park bahçe düzenlemeleri, yol yapımları  hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunların hepsi takdire değer çalışmalar ve zaten vatandaşlar tarafından da takdir ediliyor.

Acaba diyorum artık sıra  bir kaldırımlara gelse. Çünkü gerçekten vatandaşlar yıllar boyu istedikleri kaldırım yapmışlar. İsteyen kaldırımı yüksek tutmuş, işine gelen alçak tutmuş. İsteyen kaldırımı resmen kapatmış.  Bu gün kentin bir çok yerinde  kaldırımdan gidemiyorsunuz. Bir yerde, bir bakıyorsunuz, kaldırım işgal edilmiş. O zamanda zorunlu olarak caddeye iniyorsunuz, o engeli aştıktan sonra tekrar kaldırıma çıkıyorsunuz. Kentte yapılacak kısa bir şehir turu bu alanda ne  durumda olduğumuzu açık bir şekilde gözler önüne serecektir.

Biliyorum yılların alışkanlıklarını, hatta bir anlamda kazanılmış hak olarak görülen bu durumu gidermek çok zor. Ama buna bir çare bulunması, bir çözüm getirilmesi de şart. Çünkü bayanı var,  çoluğu var, çocuğu var ve en önemlisi engellisi var.Ortopedik engelli o kadar yüksek kaldırımlarda yürüyemez,görme engellinin kaza geçirme ihtimalide her zaman için çok yüksek.  Kısacası hiç bir engelli  Siirt’in kaldırımlarında rahat bir şekilde yürüyemiyor.

Umarım belediyemiz en kısa bir zamanda bu konuya da el atar. Kaldırımlarımızı ideal bir hale getiremese bile, ideale en yakın bir konuma getirir. Tekrarlayalım çok zor bir konu. Ama bir o kadarda zorunlu bir konu ve hepimizin siyasi hiçbir mülahaza olmadan bu konuda belediye tarafından yapılacak çalışmalara destek olması gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.