Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Siirt’te 2 bin 200 Kişi (KETEM) Kontrolünden Geçti

Siirt’te 2023 yılında 2 bin 200 kişi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taramasından geçirildi, 54 vaka tespit edildi.

Siirt'te 2023 yılında 2

Meme kanserinin her 4 kadından birinde görüldüğünü ve erken dönemde tedavi edilebildiğini belirten KETEM merkezinde görevli Dr.Şehriban Teğin, hiçbir şikayeti ve belirtisi olmayan vatandaşların hastanelere başvurarak KETEM’de tarama yapmaları gerektiğini söyledi.

3 kanser türünde tarama yaptıklarını belirten Teğin, bunlarır rahim ağzı , meme ve kolorektal kanser denilen bağırsak kanseri olduğunu ifade etti.

Teğin, “Herhangi bir şikayet olmasına da gerek yok. Aile hekimlerinin veya kadın doğum uzmanı, genel cerrahın yönlendirmesine ya da, hastaların kendi çevresinden duydukları kadarıyla bize başvuran hastalara bakıyoruz” diyerek şöyle konuştu: “Genel olarak bakacak olursak meme kanseri için özellikle memede kitle, ağırlığı ya da ağrısız olabilir. Meme başı akıntısı, şekil bozukluğu, renk değişikliği gibi belirtilerle gelebiliyorlar. Bizim amacımızda hiçbir şikayeti ve belirtisi olmadan hastaları taramaya tabi tutmaktır. Yıllık, KETEM’e başvuran hasta sayımız 2 bin 200 civarındadır. Bunların bin kadarı sinir, rahim ağzı kanserleri taraması için, 500 kadarı mamografi meme için, bunun 300 kadarı da kolorektal kanser dediğimiz bağırsak kanseri için başvuran hasta sayımız dedi.’’

Sadece kadın hastalarının olmadığını ifade eden Teğin, “Erkek hastalarda başvuruyor ve erkek hastalarımız yaklaşık yüzde 5 oranına tekabül ediyor. Özellikle erkekler için kolorektal kanser taraması yapıyoruz. Gaitada gizli kana bakıyoruz. Pozitif çıkan hastalarımıza yine de bir üst basamak genel cerrah uzmanlarına sevk ediyoruz. Onlar ileri tetkikler yaparak kanser olup olmadığını hastaya net bir şekilde bildiriyorlar’’ ifadelerini kullandı.