Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt’te 4-6 Yaş Kur’an Kursunun Kapatılmasına Tepkiler Büyüyor

Siirt DEM Belediyesi, yönetimi devralır  almaz halkın büyük tepkisini çekecek bir karara imza atarak 4-6 yaş arası çocukların eğitim aldığı kur’an kursunu taziye evi yapılmak üzere kapatırken, bu karar, halkın inanç ve değerlerine büyük bir saygısızlık olarak nitelendirildi.

Siirt DEM Belediyesi, yönetimi

Siirt Merkez Ulus Mahallesi’nde 10 yıllığına Siirt İl Müftülüğüne tahsis edilen 4-6 yaş kur’an kursunun kapatılarak taziye evine dönüştürülmesi, Siirt Belediye Meclisi’nin Mayıs 2024 toplantısında oy çokluğuyla kabul edilirken, alınan karar, mahalle sakinleri tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.
Kur’an kursunun kapatılıp taziye evine dönüştürülmesini istemediğini ifade eden Hanım Kaylı: “Biz burada kur’an okumak istiyoruz. Gelinlerim, kızlarım, erkek çocuklarım var ve burada okumalarını, islam dinini öğrenmelerini istiyorum. Burada kur’an kelamı öğretiliyor, başka bir şey değil. Biz herkesin kur’an’a, peygambere sarılmasını istiyoruz. Biz medreselere, kur’an okunan yerlere koşuyoruz. Çünkü biz kur’an’ı istiyoruz. Kur’an kursunu mahallemizde bulunmasını çok istiyoruz. Rica ediyoruz, Allah için, Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in hatırı için Kur’an kursunu kapatmayın” çağrısında bulundu.
Mahalle sakinlerinin özellikle çocuklarının ve kendilerinin kur’an öğrenmeye ve okumaya büyük ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kaylı, kur’an okumalarının kötü bir şey olmadığını, aksine Allah’ın, islam’ın ve kur’an’ın talibi olarak bunu yapmaları gerektiğini belirtti.
Biz burada kur’an okumak istiyoruz. Geri kalmışız, cahiliz ve bu yüzden kur’an öğrenmeye çok istekliyiz. Ancak, burada kur’an okumamızı istemiyorlar. Oysa ki burada kötü bir şey yapılmıyor; Allah’ın, İslam’ın, Kur’an’ın talibiysek Kur’an okumalıyız. Şu an burası boş ve kapalı, kime ne faydası var? Mahallede zaten bir taziye evi var ve mahalleli orada taziyelerini yapıyor. Ancak, kızlarımız, çocuklarımız ve büyüklerimiz burada kur’an okuyor. Eğer imza gerekiyorsa ya da başka bir şey gerekiyorsa yaparız. Bütün mahalleli olarak, kur’an kursunu kapatmak isteyenin kapısına dayanacağız, ama kur’an kursunu kapatmayın.
“Çocuklarıyla birlikte Kur’an kursuna gittiğini ve Kur’an kursunun kapanmasını istemeyen Rabia Kaylı: “Çocuklarımız burada kur’an okuyor. Mahallede uzun yıllardır zaten taziye evi var. Diğer kur’an kursları bu mahalleye uzak. Burada hiç kur’an kursu yok ve bu bir ihtiyaçtır. Çocuklarımızın yanlış yönlere gitmemeleri için bu yer önemli. Biz çocuklarımızın Allah ve Peygamber sevgisiyle büyümesini istiyoruz. Kur’an kursu huzur dolu bir yerdir. Çocuklarımız içeride oyun oynuyor, kur’an okuyor, bir şeyler öğreniyorlar. Yani biz kapanmasını istemiyoruz. Zaten mahallede birkaç taziye evi var. Kur’an kursunun neden kapatıldığını, sebebini sorgulamak gerekiyor. Kim ne istiyor bu kur’an kursundan? Yetkililere sesleniyoruz, nereye başvurmak gerekiyorsa biz gideriz ama kapatılmasını istemiyoruz” çağrısında bulundu.